Vyriausybė atvėrė kelią draugiškam verslo tikrinimo būdui – kontroliniams klausimynams

2011 11 02. Vyriausybės pasitarime šiandien pritarta Ūkio ir Teisingumo ministerijų iniciatyvai atskirose smulkaus verslo priežiūros srityse naudoti kontrolinius klausimynus, kurie verslininką informuos apie jo veiklai aktualiausius įstatymų reikalavimus. Kontroliniai klausimynai, kurie įsigalios nuo š. m. gruodžio 1 dienos leis ne tik standartizuoti priežiūros institucijų tikrinimo procedūrą, bet ir padaryti ją nuspėjamą verslui. Taip siekiama tobulinti valstybėje verslo priežiūros sistemą ir garantuoti skaidrumą.
Pirmieji kontroliniai klausimynai bus privalomi inspektoriams, tikrinant nedidelius maisto gamintojus, nedideles mažmeninės prekybos įmones, kirpyklas ir grožio salonus, autoservisus.
Kontroliniai klausimynai bus sudaryti iš aiškių konkrečių klausimų, į kuriuos reikės atsakyti „taip“ arba „ne“. Pavyzdžiui, klausimynuose galės būti klausimas: ar maisto atliekos saugomos uždaruose konteineriuose? Tačiau negalės būti klausiama bendro pobūdžio klausimų, pvz., ar užtikrinama, kad atliekos (maisto ir ne maisto) šalinamos tinkamu būdu, netampa taršos šaltiniu?
Vadovaudamasis šiais klausimais, inspektorius patikrins ar laikomasi svarbiausių teisės aktų reikalavimų, už kurių nesilaikymą paprastai taikoma bauda. Verslininkai nebus baudžiami už pažeidimus, kurie neįtraukti į kontrolinius klausimynus, išskyrus išimtinius atvejus, siekiant užkirsti kelią reikšmingos žalos padarymui. Dėl pažeidimų, kurie neįtraukti į klausimynus, verslininkas galės būti įspėtas ar paragintas atkreipti dėmesį.
Kontroliniai klausimynai sudarys galimybę verslininkams tiksliai žinoti, kas bus tikrinama atvykus verslo priežiūros inspektoriams, nes kontroliniai klausimynai bus skelbiami viešai. Be to, kontroliniai klausimynai padės priežiūros institucijoms įvertinti priežiūrai skiriamą laiką, tiksliai žinoti, ką ir kaip tikrina jų inspektoriai.
Šioms sritims tikrinti kontrolinius klausimynus kartu su Ūkio ir Teisingumo ministerijomis parengė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, Visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba, Aplinkos apsaugos agentūra, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Planuojama, kad iki 2012 m. III ketvirčio kontroliniai klausimynai bus naudojami 40 verslo veiklos srityse.
Nuo 2011 m. gruodžio 1 d. priežiūros institucijų vadovų įsakymais patvirtinti kontroliniai klausimynai bus skelbiami viešai interneto tinklalapyjewww.verslovartai.lt.
Kontrolinių klausimynų sudarymas ir naudojimas yra vienas svarbiausių verslo priežiūros institucijų reformos prioritetų. Kontroliniai klausimynai naudojami Didžiosios Britanijos, Danijos, Ukrainos, Švedijos, Kanados, JAV ir kitų valstybių verslo priežiūros institucijų veikloje.

 

 

Informaciją pateikė:
Marijus Muralis
Enterprise Europe Network
(Europos verslo ir inovacijų tinklo) projekto vadybininkas