Vilniuje ir Klaipėdoje vykusioje viešojoje konsultacijoje – seminare Lietuvos įmonės aktyviai domėjosi elektroninio parašo galimybėmis

Sparti informacinių technologijų plėtra didina elektroninių sandorių populiarumą. Elektroniniai parašai yra naudojami, siekiant užtikrinti dokumento teisėtumą elektroninėje erdvėje ir užtikrinti jo lygiavertiškumą parašui ant popierinių dokumentų. Šiuo metu elektroninis parašas jau gali būti naudojamas tiek sudarant privačius sandorius, tiek bendraujant su valstybės institucijomis.

Vilniaus ir Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai nuo 2009 metų dalyvauja Europos Komisijos (EK) projekte „Įmonių įtraukimas į ES politikos formavimo procesą“. Pagrindinė projekto veikla – rengti mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) konsultacijas EK paskelbtomis temomis apie Komisijos planuojamus naujus teisės aktus ar jų pataisas. 2011 m. spalio 5 d. Europos Komisija paskelbė naują konsultaciją tema – elektroninis parašas ir elektroninis identifikavimas. Elektroninio parašo naudojimo praktikoje teisinė ir techninė analizė rodo piliečių ar verslo atstovų nepasitikėjimą bendraujant elektroniniu būdu, o šis veiksnys stabdo ES internetinės ekonomikos plėtrą.

Siekdami išsiaiškinti įmonių nuomonę apie elektroninio parašo ir elektroninio identifikavimo poreikius, teikiamą naudą bei sąnaudas, 2011 m. lapkričio 15 d. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai surengė konsultaciją smulkiam ir vidutiniam verslui „Elektroninis parašas ir identifikavimas: juridinė galia, galimybės ir nauda verslui“. Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai konsultaciją įmonėms Klaipėdoje surengta lapkričio 21 d.

Renginyje Vilniuje dalyvavo daugiau kaip 50, Klaipėdoje – 15 įmonių atstovų. Jiems buvo pristatytos elektroninio parašo ir identifikavimo galimybės, saugumo ir technologiniai aspektai. Įmonių atstovai pildė klausimynus, kurių duomenys buvo suvesti į IPM sistemą, o konsultacijos rezultatai perduoti Europos Komisijai. Konsultacijoje dalyvavusių įmonių teigimu, elektroniniu parašu daugiausia naudojamasi elektroninė bankininkystės srityje.

Projektas „Įmonių įtraukimas į ES politikos formavimo procesą“ pradėtas įgyvendinti 2009 m. vasario mėn., nuo projekto pradžios buvo surengtos keturios konsultacijos:

  • dėl naujos įstatymų sistemos dėl produktų rinkodaros, kurioje dalyvavo 21 įmonė;
  • dėl alternatyvius ginčių sprendimo būdų, kurioje dalyvavo 24 įmonės;
  • dėl patentų ir jų naudojimo, kurioje dalyvavo 21 įmonė;
  • dėl elektroninio parašo ir identifikavimo, kurioje dalyvavo 65 įmonės.

Pranešimai:

Elektroninio parašo ir identifikavimo reglamentavimas Lietuvoje ir ES: e-parašo teisinė galia, e-parašo turėtojo atsakomybė, e-parašo pripažinimas ir suderinamumas ES. Elektroninio parašo taikymas viešajame ir privačiajame sektoriuose, pagrindinės problemos ir praktiniai patarimai.
Dr. Stasys Drazdauskas, Advokatų kontoros „Borenius“ advokatas

Elektroninė valdžia Lietuvoje: elektroninio parašo naudojimas bendraujant su valdžios institucijomis.
Rimvydas Jančiauskas, Vidaus reikalų ministerijos  E. valdžios politikos skyriaus vedėjas

Elektroninio parašo technologiniai sprendimai verslo praktikoje.
Edgaras Dadašovas, UAB „Skaitmeninio sertifikavimo centras“ komercijos direktorius.