Tvarumo prioritetai įmonėse: į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Tvarumas jau ne vienerius metus informaciniame lauke užima itin svarbų vaidmenį. Prieš keletą metų stebėdavomės pirmaisiais inovatyviais, žiedinę ekonomiką skatinančiais produktais bei juos kuriančiomis įmonėmis. Tačiau šiandien toks reiškinys jau tapo kasdienybe, o į tvarumo traukinį dar neįšokę verslai vis dažniau skatinami neatsilikti nuo konkurentų ir nelikti abejingais mus supančiai aplinkai. Kodėl įmonėms svarbu atkreipti dėmesį į tvarumo klausimus?

Auga vartotojų susidomėjimas tvariais produktais. Vis didėjanti tvarių produktų pasiūla daro įtaką ir didesniam vartotojų sąmoningumui. Nors tvari produkcija nėra priskiriama prie būtinų prekių, vis dažniau žmonės, pirkdami brangesnį, tačiau tvaresnį produktą, jaučiasi socialiai atsakingesni.

Didesnis dėmesys tvarumo kriterijams. Tiek nacionaliniai, tiek europiniai reglamentai vis daugiau dėmesio skiria tvarumo kriterijams, o tai skatina įmones užsibrėžti įvairius su klimato kaita susijusius tikslus, mažinti į aplinką patenkančius CO2 kiekius, gaminti perdirbamas pakuotes ir pan. 

Finansavimo galimybių gausa. Šiandien įmonės, kurios veikia tvariau, jau šiandien turi daugiau galimybių pasinaudoti įvairiomis finansavimo priemonėmis. Lietuvos inovacijų centras tuo įsitikino įgyvendindami tarptautinę iniciatyvą SUPER, kurios metu atliktos analizės kontekste paaiškėjo, jog Skandinavijos šalyse pagal atsigavimo po Covid-19 priemones verslui buvo skiriami papildomi balai už tvarumo principų taikymą. Ši tendencija ateityje tik stiprės.

Resursų optimizavimas. Vienas akivaizdžiausių tvarumo privalumų – resursų optimizavimas – gali padėti sutaupyti. Tvarių sprendimų ieškojimas taip pat dažnai tampa pagrindu inovatyvesnių gamybos būdų atsiradimui, o kartu didėja ir įmonės konkurencingumas.

Kelias į naujas rinkas. Tvarių produktų gamyba ir eksportas gali atverti kelią į naujas tarptautines rinkas. Ir šiuo atveju sektinu pavyzdžiu tampa Skandinavija, kurioje vartotojų žinių ir sąmoningumo lygis yra labai aiškiai orientuotas į tvarius produktus. Siekiant konkuruoti tokiose pažangiose rinkose kaip Skandinavija, įmonės turi taikyti tvarumo principus. Norint užtikrinti, jog siūlomi produktai bus patrauklūs užsienio rinkai, įmonė gali pasinaudoti Enterprise Europe Network Lietuva teikiamomis paslaugomis – pateikti konkrečią užklausą bendradarbiavimo partnerių paieškos duomenų bazėje arba naršyti kitų organizacijų parengtuose pasiūlymuose. 

Privalumų, žengiančių koja kojon su tvarumo iniciatyvų įgyvendinimu, yra gausu. Tačiau įmonėms pradėti tvarumo kelionę nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Tvarumas – ypač kompleksiška tema. Pavyzdžiui, verslo tvarumą galima vertinti dvejopai: visos įmonės arba konkretaus produkto lygiu. Kurį kelią pasirinkti, kaip atlikti teisingą vertinimą ir svarbiausia – kur jį panaudoti, yra klausimai, dažnai sukeliantys nemenką galvosūkį įmonėms. 

Kuriuos kriterijus pasirinkti?

Tvarumo kriterijų pasirinkimas priklauso nuo konkrečios įmonės tikslo. „Jei norisi įeiti į rinką su konkrečiu produktu – tinkamiau skaičiuoti produkto gyvavimo ciklo vertinimą. Tuo tarpu jei žiūrima iš įmonės perspektyvos, mąstoma apie finansavimo galimybes, geriau vadovautis Europos Sąjungos Taksonomija, ESG (aplinkosaugos, socialiniais ir valdysenos) kriterijais. Taip pat dažnai įmonės tvarumas vertinamas į aplinką išmetamo CO2 kiekiu, deja šio rodiklio apskaičiavimas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis įvertinti daugybę įmonės veiklos aspektų,“ – patirtimi dalinosi LIC direktorius Mantas Vilys. Pasirinkus įmonei tinkamus tvarumo kriterijus, svarbu atlikti jų analizę, padėsiančią susidaryti bendresnį organizacijos vaizdą bei išryškinti tobulintinas sritis. Dažniausiai esminę įmonės tvarumo analizę atlieka profesionalūs specialistai, tačiau pirminiame etape verslui gali padėti ir internetiniai įrankiai. 

Būtent tokią galimybę jau netrukus siūlys tarptautinės iniciatyvos STAGE partneriai kartu su LIC siekiantys padėti įmonėms rengti tvarumo ataskaitas ir užtikrinti pasirengimą investicijoms. Projekto platformoje (stagepartners.eu) užsiregistravę verslai galės pasirinkti atlikti vieną iš dviejų analizių. Pirmoji – trūkumų analizė – platformos įrankių pagalba padės nustatyti galimas tobulintinas sritis ir sudarys individualų veiksmų planą. Pasirinkus antrąją analizę – anglies dioksido pėdsako vertinimą – įmonei paskirtas tvarumo konsultantas atliks išsamų ir tikslų organizacijos anglies pėdsako vertinimą, parengtą pagal ŠESD protokolą. 

Tarptautinė iniciatyva STAGE – tai platforma, skirta veiksmingam pramonės subjektų bendradarbiavimui teikiant tvarumo ataskaitas ir remiant pramonės įmonių pasirengimą investicijoms. Lietuvos inovacijų centras kartu su gausiu STAGE konsorciumu projekte daugiausia dėmesio skirs įmonių pertvarkymui į veržlias ir ekologiškas lyderes Europoje. 

Jei ir jūsų įmonei praverstų konsultacija tvarumo klausimais, kviečiame kreiptis į LIC ekspertus, kurie ne tik padės įvertinti įmonės tvarumo situaciją STAGE plaformos pagalba, bet ir įvertinę poreikių patars, kaip efektyviai surasti partnerius Enterprise Europe Network ir kitose platformose. 

LIC informacija.