Siūloma sumažinti leistiną cukraus kiekį kūdikių maiste

EP pranešėjas Keith TaylorPraeitą savaitę europarlamentarai vetavo Europos Komisijos sprendimą dėl leistino cukraus kiekio kūdikių maiste, nes jame neatsižvelgta į pasaulines rekomendacijas. „Nutukimas yra didžiausia 21–ojo amžiaus problema, tad kas gi norėtų, kad kūdikiai priprastų prie saldumynų?“ – teigė EP pranešimą šiuo klausimu parengęs Keith Taylor (Jungtinė Karalystė, Žalieji). Jis atsakė į mūsų klausimus.

Kodėl europarlamentarai atmetė Europos Komisijos siūlymą dėl cukraus lygio kūdikių maiste?

Patvirtinus Komisijos pasiūlytą poįstatyminį aktą būtų leista platinti kūdikių maistą, kurio iki 30 proc. energinės vertės gaunama iš cukraus. Tai prieštarautų Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijai taikyti ne didesnę nei 10 ar net 5 proc. ribą. Parlamentas vetavo Komisijos sprendimą, reikalaudamas pašalinti perteklinį cukrų, nes kūdikiai ir be jo pakankamai švelnūs (angl. sweet). Nutukimas yra didžiausia 21–ojo amžiaus problema, tad kas gi norėtų, kad kūdikiai priprastų prie saldumynų?

Kokie kiti žingsniai?

Komisija turės parengti naują pasiūlymą, kuris turės labiau atsižvelgti į Parlamento rezoliuciją. Mes nirime, kad vaikų maistas būtų švarus ir bazinis – tai nesudėtinga. Tikiuosi, kad į EP narių nuomonę bus atsižvelgta. Antraip siūlymas vėl gali būti vetuotas.

Kaip ES gali prisidėti prie didėjančios vaikų nutukimo problemos sprendimo?

Aplinkos komitete siūlėme įvesti „šviesoforo spalvų“ principu pagrįstą maisto ženklinimo sistema, kuri įspėtų vartotojus apie pernelyg aukštą cukraus, druskos ir riebalų lygį. Tačiau pramonė tam pasipriešino ir Parlamentas šio siūlymo nepatvirtino.

Kalbant apie maisto sudėtį reikalingas didesnis skaidrumas. Sakoma, kad esi tai, ką valgai. Todėl Parlamentas turėtų imtis lyderio vaidmens skatinant tvarią ir pilnavertę mitybą. Pernelyg daug cukraus, druskos ir riebalų yra blogos naujienos ne tik kūdikiams, bet ir suaugusiesiems Todėl stengsimės suteikti daugiau informacijos vartotojams, kurie perka pakuotą maistą.