Pelno mokestis turėtų būti mokamas toje valstybėje, kur uždirbamas pelnas

E. Ferreira (kairėje) ir M. TheurerTarptautinės bendrovės turėtų mokėti pelno mokestį toje valstybėje, kurioje jos uždirba pelną. Tai pažymima trečiadienį Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje, kuria siūlomos kovos su agresyviu mokesčių planavimu ir slėpimu priemonės. Apie tai kalbėjomės su EP pranešimą šiuo klausimu parengusiais Specialiojo sprendimų dėl mokesčių komiteto nariais Elisa Ferreira (Socialistai ir demokratai, Portugalija) ir Michael Theurer (Liberalai ir demokratai, Vokietija).

Po devynis mėnesius trukusio tyrimo Europos Parlamentas lapkričio 25 dieną patvirtino rekomendacijas, kaip užtikrinti, kad įmonės sąžiningai mokėtų joms priklausančią mokesčių dalį.

Rengiant šias rekomendacijas į svarstymus buvo kviečiami tarptautinių bendrovių, tokių kaip „Amazon“, „Facebook“, „Google“, „IKEA“ ir „HSBC“, atstovai. Tačiau jie ne iš karto sutiko bendradarbiauti su Specialiuoju sprendimų dėl mokesčių komitetu.

„Iš pradžių jie pasakė „ne“ – nelieskite mūsų, mes neturime nieko bendro su šiuo klausimu. Tačiau vėliau vienas po kito jie visi atvyko ir kai kurie jų tarė „taip“: pritariame kai kuriems jūsų pasiūlymams, pavyzdžiui, dėl bendros konsoliduotos pelno mokesčio bazės, – apie komiteto veiklos užkulisius pasakojo EP rekomendacijų bendraautorė Elisa Ferreira (Socialistai ir demokratai, Portugalija).

„Mūsų kvietimas pateikti informaciją sutiktas laba palankiai, tačiau kai pradėjome gilintis į detales viskas buvo uždengta paslapties skraiste“, – pabrėžė ji, kalbėdama apie komiteto narių susitikimus su atitinkamais pareigūnais Belgijoje, Liuksemburge, Šveicarijoje, Airijoje, Nyderlanduose ir Junginėje Karalystėje.

„Viskas galėjo susiklostyt geriau, jei nebūtų stipraus pasipriešinimo iš svarbių veikėjų, valstybių narių ir Komisijos pusės. Todėl mums nepavyko gauti kelių svarbių dokumentų, o daugelis vietų Elgesio kodekso grupės (verslo apmokestinimas) atsiųstuose dokumentuose buvo tiesiog užtušuotos“, – kalbėjo kitas rekomendacijų bendraautoris Michael Theurer (Liberalai ir demokratai, Vokietija).

„Dėl agresyvaus mokesčių planavimo kai kurios šalims pavyko išplėsti mokestinę bazę kitų valstybių sąskaita, o tai kenkia bendriems visuomenės interesams. Pajamų iš [pelno] mokesčio praradimas reiškia didesnę mokestinę naštą kitiems mokesčių mokėtojams“, – teigė jis.

„Negalime turėti tokios pelno mokesčių sistemos, kuri skatina valstybių narių konkurenciją stengiantis pritraukti kuo daugiau korporacijų ir iš to daryti verslą“, – pridūrė E. Ferreira.

Išsamiau apie EP priimtas rekomendacijas dėl pelno mokesčių reformos