Europos Parlamentas sumažino atsiskaitymo banko kortelėmis mokestį

Europos Parlamentas sumažino atsiskaitymo banko kortelėmis mokestį

Antradienį europarlamentarai pritarė naujoms taisyklėms, kurios apribos bankų taikomus mokesčius įmonėms už galimybę klientams atsiskaityti banko kortelėmis. Tikimasi, kad mažesni mokesčiai paskatins daugiau verslininkų priimti mokėjimo korteles, o vartotojus – dažniau jomis naudotis. Europos Komisija apskaičiavo, kad šių taisyklių įgyvendinimas turėtų sumažinti paslėptus mokesčius už banko korteles 6 mlrd. eurų kasmet.

Pagal naujojo reglamento projektą tarpbankinis atsiskaitymo kredito kortele mokestis negalės viršyti 0,3 proc. pirkinio ar paslaugos vertės. Tarptautiniams atsiskaitymams debeto kortele negalės būti taikomas didesnis nei 0,2 proc. tarpbankinis mokestis. EP nariai pasiekė, kad tokios pačios mokesčio ribos būtų taikomos ir atsiskaitymams debeto kortelėmis šalies viduje. Tačiau ES valstybėms palikta teisė dar penkerius metus šią ribą skaičiuoti ne nuo prekės ar paslaugos kainos, o nuo vidutinės metinės operacijų atskiroje kortelių schemoje vertės. Be to, po minėto pereinamojo laikotarpio atsiskaitant debeto kortele už mažas sumas bus galima taikyti ne didesnį nei 5 euro centų už operaciją mokestį.

Šiuo metu ES taikomi skirtingi tarpbankiniai atsikaitymo mokėjimo kortele mokesčiai: jie priklauso nuo mokamos sumos, taip pat kortelės ir transakcijos tipo. Lietuvoje verslui bankai paprastai taiko nuo 0,8 iki 2 proc. pirkinio vertės mokestį, kuris paprastai įskaičiuojamas į prekės ar paslaugos kainą. Mažesni tarpbankiniai atsiskaitymų kortele mokesčiai padidins šios mokėjimo priemonės patrauklumą verslui ir tikėtina paskatins jos plėtrą.

Minėtos ribos negalios tokiems tarptautiniams atsiskaitymams, kuriuose nedalyvauja du skirtingi bankai, o tik vienas finansinių paslaugų teikėjas. Tai apima mokėjimus tokiomis kortelėmis kaip American Express arba Diners Club. Šios ribos taip pat negalios ir atsiskaitymams ir verslo mokėjimo kortelėmis.
Be to, verslininkai, leisdami klientams atsiskaityti mokėjimo kortelėmis, nebebus verčiami priimti visas korteles, o galės pasirinkti, kurių kategorijų korteles aptarnauti. Tačiau jie turės priimti to paties prekės ženklo ir tos pačios kategorijos korteles (išankstinio mokėjimo, debeto ar kredito).

„Šios taisyklės ir šiuo metu derinama Mokėjimo paslaugų direktyva suvienodins atsiskaitymo ES sąlygas, padidins banko kortelių mokesčių skaidrumą, paskatins konkurenciją ir suteiks galimybę tiek verslui, tiek vartotojams pasirinkti jų poreikius atitinkančią atsiskaitymo banko kortele schemą“, – pažymėjo pranešėjas Pablo Zalba (Europos liaudies partija, Ispanija).

Taisyklėms dar turi formaliai pritarti ES Taryba. Jos bus pradėtos taikyti po 6 mėn. nuo paskelbimo ES Oficialiajame leidinyje.

Platėsnė informacija