Deep tech įmonės Europoje signalizuoja apie atsigaunančias startuolių bendruomenes

Koronaviruso pandemija gerokai pakoregavo startuolių darbotvarkę – nuo apribotų darbo ir tyrimų erdvių, iki karantino suvaržymų verslui bei fizinės komandų izoliacijos. Įmonėms susidūrus su iššūkiais, „Scale-up Champions“ konsorciumas, veikdami kaip „Startup Europe“ ambasadoriai, apklausė deep tech startuolius apie naujausius jų poreikius pandemijos akivaizdoje. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir iniciatyvomis, padedančiomis amortizuoti iškilusius sunkumus.

Konsorciumas susisiekė su Kopenhagos, Talino, Leipcigo, Poznanės ir netgi itin pandemijos paveiktos Barselonos bei kituose Europos miestuose veikiančiais startuoliais. Apklausoje dalyvavo ir Kauno įmonės. Inovacijų ekosistemų facilitatoriai domėjosi, kaip verslai įveikia iššūkius ir ruošiasi tęsti veiklą baigiantis pandemijai bei po jos. Įmonių atsakymai atspindi gerėjančią situaciją, susijusią su švelnėjančiais karantino suvaržymais ir pamažu atsigaunančiomis startuolių bendruomenėmis Europoje.

Remiantis „Scale-up Champions“ apklausa, net ir susidūrusios su pandemijos sąlygotu ekonomikos sąstingiu, kai kurios pradedančios inovatyvios įmonės fiksuoja produktų ir paslaugų pardavimų intensyvėjimą. Optimistinės nuotaikos ryškiausios nekilnojamojo turto technologijų (prop tech), e. prekybos, jūrinės robotikos, sporto ir sveikatinimo paslaugų bei vaikų priežiūros sektoriuose.

Apžvelgiant startuolių patiriamus nuotolius, pusė visų apklaustųjų susiduria su finansiniais sunkumais, sąlygotais pajamų sumažėjimo, varijuojančio nuo 10 iki 95 proc. Net ir tie, kurie pandemijos metu nefiksavo pajamų nuokryčio, numato sumažėsiančius piniginius srautus pasibaigus karantinui, todėl jau šiuo metu intensyviai ieško papildomų būdų sumažinti finansinius kaštus.

Startuoliai kovoja su iššūkiais mažindami ar išvis atsisakydami investicijų į naujų produktų bei paslaugų kūrimą. Karantino suvaržymai neigiamai paveikė MTEP bei inovacines veiklas vykdančias įmonių komandas, kurios tapo fiziškai atskirtomis nuo laboratorijų ir tyrimams reikalingos įrangos. Deep tech įmonės viliasi, kad švelnėjantys karantino suvaržymai leis atkurti įprastą darbo ritmą laboratorijose dar šią vasarą.

Patys svarbiausi sunkumai, su kuriais kovoja deep tech sektorius yra šie:

  • Investicijų paieškos netektoms pajamoms padengti;
  • Esamų ir potencialių klientų praradimas;
  • Atšaukti arba atidėti MTEP projektai;
  • Patyrusių IT profesionalų trūkumas bei nuotolinis darbuotojų samdymas;
  • Sutrikdytas einamųjų mokėjimų ritmas ir vėluojantys atsiskaitymai;
  • Trikdžiai pristatant prekes tarptautiniu mastu.

 

Antrepreneriai įžvelgia, kad pandemijos pabaiga atneš itin intensyvų pardavimų auginimo laikotarpį. Naujos rinkos, santykių su esamais klientais atkūrimas bei naujų pritraukimas yra pirmieji darbai baigiantis karantinui. Taip pat daugelis teigia susitelksiantys į atidėtus mokslinių bei taikomųjų tyrimų projektus.

„Sieksime didinti potencialių klientų susidomėjimą mūsų kuriama technologija. Sukūrėme nemažai deep tech sprendimų plieno apdirbimo srityje, kurie pagerintų klientų produkcijos kokybę ir netgi sumažintų jų patiriamus apdirbimo kaštus. Žinoma, mūsų novatoriški sprendimai konkuruoja su jau dešimtmečiais taikomomis technologijomis, todėl gali būti itin sunku įtikinti klientus išbandyti mūsų sprendimą“, –pabrėžia lenkų startuolio „NanoStal“ atstovai.

Komplikuota situacija išlieka med tech sektoriuje. Viena vertus, pandemijos pradžioje nuvilnijęs hakatonų medicinos sektoriaus iššūkiams įveikti skirtas maratonas parodė verslų bei investuotojų susidomėjimą ir naujas perspektyvas. Kita vertus, uždaryti universitetai ir laboratorijos, nuotolinis darbas ir sumažėję nebūtinųjų medicinos bei reabilitacijos priemonių pardavimai stumia sektorių į stagnaciją. Vis dėlto, apklausti med tech startuoliai išlieka optimistiški ir išnaudoja karantino laikotarpį susitelkdami į tai, ko nespėjo atlikti anksčiau, pavyzdžiui, ruošiasi serijinei produktų gamybai.

Daugiau nei pusė respondentų jaučia socialinę atsakomybę pasauliui kovojant su pandemijos pasekmėmis, todėl remia medikus. Kiti pakeitė veiklos pobūdį ir ėmėsi vystyti tiesiogiai pandemijos iššūkiams įveikti skirtus sprendimus. „Plėtojame technologiją, kuri suteiks pasauliui daugiau nepriklausomybės nuo centralizuotos tiekimo grandinės ir padės greičiau kurti mikro įrenginius, pritaikomus, pavyzdžiui, virusų radimui“, – pastebi danų nanotechnologijų įmonės „ATLANT 3D Nanosystems“ kūrėjai.

Tik nesikeičiantys ir naujų galimybių neieškantys startuoliai gali „užstrigti“ savo veikloje bei pasilikti idėjų generavimo lygmenyje. „Scale-up Champions“ apklausa parodė, kad įmonės intensyviai ieško naujų finansavimo galimybių, todėl norėtų susitikti su inovacijoms atviromis korporacijomis ir rasti naujų bendradarbiavimo būdų kartu kuriant produktus ar pritraukiant investicijas. Be to, net ir nuotoliniu būdu palaikomi ryšiai su investuotojais bei korporacijomis leidžia neatitolti nuo didžiųjų pokyčių ir kartu atrasti sprendimų sparčiai besikeičiančioje ir daug nežinomybės įnešančioje dabartyje.

„Scale-up Champions“ konsorciumas ruošia inovacijų vystymo bei investicijų pritraukimo iniciatyvas. Viena iš jų – nuotoliniu būdu vykstantys susitikimai su Danijos, Estijos, Ispanijos ir Lenkijos investuotojais bei didžiųjų kompanijų, ieškančių galimybių kurti inovacijas, atstovais. Susitikimai tęsiasi visą birželį specialiame e. seminarų cikle, kuriame kviečiami dalyvauti ir Lietuvos startuoliai: https://www.scaleupchampions.com/events

Kauno mokslo ir technologijų parko informacija