COVID-19. Grįžimas į darbo vietą: darbo vietų pritaikymas ir darbuotojų apsauga

Prasidėjus naujojo koronaviruso sukeliamos ligos COVID-19 pandemijai, Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse buvo įgyvendinta įvairių priemonių šios ligos plitimui stabdyti, įskaitant su darbo vietomis susijusias priemones. Ši krizė daro didelį poveikį darbo sričiai, todėl visos visuomenės grupės, įskaitant įmones, darbdavius ir socialinius partnerius, turi imtis tam tikrų veiksmų, kad apsaugotų darbuotojus, jų šeimos narius ir visą visuomenę.

Priemonių pobūdis ir mastas apima judėjimo ribojimus ir nebūtinų veiklų stabdymą, taip pat asmenų skaičiaus vienoje vietoje ribojimus, tam tikrų veiklų draudimą ir reikalavimą laikytis asmens higienos priemonių. Šių priemonių taikymas gali skirtis priklausomai nuo pandemijos dinamikos, sektoriaus, profesijos ar asmens sveikatos būklės. Dėl šių priemonių taikymo darbuotojų gali būti reikalaujama dirbti iš namų arba likti namuose, jei jų darbas negali būti atliekamas nuotoliniu būdu.

Priemonėmis pasiekus pakankamą COVID-19 užsikrėtimo atvejų skaičiaus sumažinimą, leidžiama atnaujinti darbo veiklas. Dažnai tai atliekama laipsniškai, pirma suteikiant leidimą dirbti būtiniausiose sveikatos apsaugos ir ekonomikos srityse.

Nors dėl skiepų atsiradimo priemonės bus pamažu švelninamos, nėra aišku, kokiu mastu ir kada bus atnaujintos įprastinės darbo veiklos. Labai tikėtina, kad tam tikrą laiką kai kurių priemonių taikymas išliks arba priemonės bus įvestos tam tikru metu, siekiant išvengti užsikrėtimo atvejų skaičiaus augimo.

Dėl COVID-19 sukeltos krizės darbdaviai ir darbuotojai patiria spaudimą – jie arba buvo priversti per labai trumpą laiką įgyvendinti naują tvarką ir praktiką, arba nutraukti savo darbus ir sustabdyti verslo veiklą. Todėl darbuotojų saugos ir sveikatos priemonėmis bus praktiškai remiamas veiklos darbo vietoje atnaujinimas ar darbo išsaugojimas, taip pat prisidedama prie COVID-19 viruso plitimo suvaldymo.

Šiomis neprivalomomis gairėmis siekiama padėti darbdaviams ir darbuotojams išlikti saugiems ir sveikiems dėl COVID-19 pandemijos labai pasikeitusioje darbo aplinkoje. Jose pateikiamos rekomendacijos dėl

rizikos vertinimo ir atitinkamų priemonių įgyvendinimo:

  • galimybių užsikrėsti COVID-19 mažinimo;
  • veiklos darbo vietoje atnaujinimo po jos uždarymo laikotarpio;
  • problemų, susijusių su didelio skaičiaus darbuotojų nebuvimu darbe, sprendimo;
  • vadovavimo iš namų dirbantiems darbuotojams;

darbuotojų įtraukimo;

rūpinimosi COVID-19 persirgusiais darbuotojais;

planavimo ir įgytos patirties pritaikymo ateityje;

nuolatinio domėjimosi aktualia informacija;

konkretiems sektoriams ir tam tikrų profesijų darbuotojams skirtos informacijos.

Gairėse pateikiami bendrųjų priemonių, kurios, atsižvelgiant į konkrečias darbo aplinkybes, gali padėti darbdaviams pradedant ar atnaujinant veiklą sukurti tinkamą saugią ir sveiką darbo aplinką, pavyzdžiai.

Su Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūros (EU-OSHA) parengta informacija galite susipažinti čia.

 

Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūros (EU-OSHA) informacija