Europos Parlamento Aplinkos komitetas vasario 24 dieną pritarė ES vykdomos prekybos apyvartiniais taršos leidimais pakeitimams, kurie, kaip tikimasi, padės subalansuoti jų pasiūlą ir paklausą ir taip sustiprins paskatas mažinti anglies dvideginio (CO2) išlakas.
Prekyba apyvartiniais taršos leidimais (ATL) yra viena pagrindinių Europos Sąjungos priemonių kovoje su klimato kaita.
Daugiau nei 11 tūkst. ES šalyse veikiančių ir aplinką teršiančių įmonių, pvz., elektros jėgainės, gamyklos ir avialinijos, privalo juos įsigyti. Dalis leidimų paskirstoma nemokamai, tačiau jei įmonė viršija nustatytą anglies dvideginio išlakų ribą, ji turi jų įsigyti rinkoje.
Šiuo metu rinkoje susidarė didelis ATL perteklius (apie 2 mlrd. CO2 tonų), todėl jų kaina smarkiai nukrito ir įmonės neteko finansinės paskatos mažinti taršos investuojant į ekologiškas technologijas.
Todėl Europos Komisija pasiūlė sukurti mechanizmą, kuris leistų perkelti šį perteklių į „rinkos stabilumo rezervą“. Tai sumažintų pasiūlą ir stabilizuotų kainas. Pagerėjus padėčiai, rezervo leidimai palaipsniui vėl galėtų būti įlieti į rinką.
Skaityti visas naujienas iš Europos Parlamento
EK pasiūlė taikyti šį mechanizmą nuo 2021 m., tačiau Aplinkos komiteto nariai antradienį nubalsavo už jo taikymą nuo 2019 m.
Tam, kad pokyčiai įsigaliotų, jiems dar turi pritarti valstybės narės. Todėl po balsavimo komitete EP, Tarybos ir Komisijos atstovai pradėjo trišalius pokalbius šiuo klausimu siekdami galutinio sutarimo.
Nuoroda : 20150225STO26902