Verslas jau gali skolintis iš Atviro kreditų fondo 3 – tam skirta 85,1 mln. Eur

„Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pasirašė sutartis su Medicinos banku ir Lietuvos centrine kredito unija (LCKU), pagal kurias bus pradedamos teikti lengvatinės paskolos norintiems pradėti arba plėsti verslą pagal priemonę Atviras kreditų fondas 3 (AKF3).

„Verslui poreikis skolintis yra, tad ši priemonė bus kaip priemonės „Atviras kreditų fondas 2″ (AKF2) tęsinys, kad įmonės ir toliau galėtų gauti finansavimą palankesnėmis sąlygomis, t. y. žemesnėmis nei rinkos kainomis. Lengvatinės paskolos teikiamos investicijoms arba apyvartinėms lėšoms finansuoti. Paskolos bus teikiamos ne ilgesniam nei 10 m. laikotarpiui, o dėl jų įmonės ir verslininkai turėtų kreiptis į  finansų tarpininkus, su kuriais yra pasirašyta bendradarbiavimo sutartis“, – sako Agnė Mačiulienė, INVEGOS vyresnioji projektų vadovė.

„Šia lengvatine paskola galės pasinaudoti visų dydžių įmonės bei bus siekiama padėti ne tik besikuriančioms, bet ir toms įmonėms ir verslininkams, kurie planuoja stiprinti ir plėsti jau vykdomą veiklą. Šiuo tikslu paskoloms skyrėme 85,1 mln. Eur grįžusių lėšų iš kitų priemonių“, – sako Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kanclerė Iveta Paludnevičiūtė.

Lankstus požiūris į kliento poreikius

Viena iš anksčiau pagal priemonę AKF2 pasinaudojusių įmonių, bendrovė „Deimantų fabrikas“, lengvatinėmis sąlygomis skolinosi 227 500 Eur. Dalį lėšų naudojo komercinių patalpų įsigijimui, kitą – apyvartinių lėšų papildymui.

„Džiaugiamės sklandžiu bendradarbiavimu su paskolą teikusiu Medicinos banku, visa reikiama pagalba ir informacija gauta laiku. Vykdome rimtą veiklos plėtrą, tiek didindami parduotuvių skaičių, tiek plėsdami asortimentą bei atstovaudami garsius juvelyrikos namų ženklus. Rinkoje esame jau 6 metai ir džiaugiamės, kad klientai vis labiau atranda mūsų juvelyrikos namus, atpažįsta prekinį ženklą, vertina ir pasitiki“, – teigia įmonė atstovė Indrė Bešėnė.

„Medicinos bankas kartu su INVEGA jau ne vienerius metus padeda verslo klientams, finansuodamas jų plėtros projektus ir taip kryptingai prisidėdamas prie šalies ekonomikos augimo. Labai vertiname šią partnerystę ir jos teikiamą naudą šalies verslo bendruomenei. Būdamas visiškai lietuviško kapitalo, Medicinos bankas ypatingą dėmesį skiria vietiniam verslui bei lanksčiai reaguoja į atsirandančius kreditavimo poreikius“, – sako Medicinos banko Verslo tarnybos direktorius Julius Ivaška.

Tikslas didinti finansavimo prieinamumą verslui

Dar viena įmonė, veikianti jau 12 metų – „Klaipėdos juvelyras“, pagal priemonę AKF2 skolinosi 15 tūkst. Eur patalpų remontui ir modernizacijai, tačiau priduria, kad iššūkis likti konkurencingam tradicinės juvelyrikos rinkoje išlieka. Pirmiausia, dėl pigių prekių iš Turkijos, taip pat mikro gamyklų, gebančių dirbti pusiau automatiniu režimu, kur likę labai mažai rankų darbo.

„LKU grupės kredito unijos eilę metų stengiasi didinti finansavimo prieinamumą verslo ar ūkio subjektams, kurie pirmieji pajaučia ekonominio, geopolitinio ar net klimato pokyčių poveikį savo veiklai. Šiandien juntamos ekonominės neapibrėžties ir palūkanų kilimo akivaizdoje su iššūkiais gauti išorės finansavimą susiduria smulkiojo ir vidutinio verslo sektorius. Todėl džiaugiamės, kad ilgamečio ir nuoseklaus bendradarbiavimo su INVEGA dėka galime stiprinti šį sektorių, suteikdami paskolas verslo įmonėms už lengvatinę palūkanų normą visoje Lietuvoje“, – teigia Mindaugas Vijūnas, Lietuvos centrinės kredito unijos administracijos vadovas ir valdybos pirmininkas.

Paskolas išduoda finansų tarpininkai

Norint pasinaudoti AKF3 priemone, įmonė ar verslininkas pirmiausiai turi kreiptis į kredito įstaigą, su kuria sudaryta bendradarbiavimo sutartis dėl lengvatinių paskolų teikimo. Paskolos dydis nėra ribojamas, tačiau svarbu, kad joje valstybės dalis būtų ne daugiau kaip 750 tūkst. Eur arba ne didesnė kaip 75 proc. sumos.

Pagal priemonę AKF2 per visą laikotarpį suteikta lengvatinių paskolų daugiau kaip 700 įmonių už daugiau nei 70 mln. Eur. INVEGA efektyviai įdarbina valstybės pinigus, teikdama paskolas, taip pat rizikos kapitalo investicijas, garantijomis didindama paskolų prieinamumą, o kompensacijos yra kaip priemonė palengvinanti finansavimo naštą.

2022 m. per visas savo finansines priemones institucija suteikė finansavimą per 4600 įmonių skirdama  beveik 271 mln. Eur.

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) informacija