Tarptautinių tiekimo grandinių stiprinimas krizių metu

Tarptautines tiekimo grandines ir praeityje trikdydavo įvairios stichinės nelaimės, prekybos/politiniai ginčai ir jų rezultate taikomos sankcijos, tačiau ekspertai tikina, kad koronaviruso pandemija čia sudavė precedento neturintį smūgį. „Harvard Business Review Analytics Services“ atlikta apklausa atskleidė, kad 95 % įmonių pandemijos metu patyrė strateginio tiekimo ar tiekėjų valdymo procesų sutrikimų (apklausoje dalyvavo beveik 200 įmonių vadovų iš gamybos, finansų, technologinių sprendimų ir kt. sektorių).

Balandžio 15 d. Enterprise Europe Network suorganizuotas nuotolinis seminaras apie tarptautinių tiekimo grandinių stiprinimą krizių metu. Jo metu René Lankes, „WestRing international trading & consulting“ ir „WorldRing the business network“ įkūrėjas, turintis daugiau kaip 20 metų patirtį tarptautinės prekybos, transporto ir logistikos sektoriuose pasidalino savo patirtimi, kaip būti pasiruošus užklupus krizei ir tinkamai valdyti įmonės procesus. Tinkamas tiekimo grandinių valdymas krizės metu gali padėti įmonėms tapti stipresnėmis pokriziniu laikotarpiu, taip pat tinkamai pasiruošti galimiems trikdžiams ateityje. Pasak jo, labai svarbu sukurti daugiapakopę tiekimo grandinę, nustatyti kritinius komponentus tiekimo kilmei, įvertinti riziką bei būti pasiruošus alternatyvas. Lygiai taip pat svarbu įvertinti turimas atsargas, klientų poreikį bei  optimizuoti gamybos ir platinimo pajėgumus. Lankstumas ir prisitaikymas gali būti vienas iš sėkmės faktorių: jei reikia, pakeisti transporto rūšį (iš žemės – į oro, arba iš oro – į vandens), jei reikia – turėti alternatyvų tiekėją kitame žemyne, sukurti partnerių tinklą, kurie, atsitikus krizei, galėtų užpildyti trūkstamas grandinės dalis. Labai svarbu atlikti tiekimo grandinės testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, kad žinoti, kokie yra galimi  procesiniai ir finansiniai trikdžiai.  Gerai paruoštas krizės valdymo planas gali būti būdas krizės išvengti. Komunikacija, ryšių palaikymas su kitais tiekimo grandinės atstovais – vienas svarbiausių dalykų, padedantis užtikrinti sklandžius procesus bei lengviau išspręsti iškilusias problemas.

Renginio metu taip pat buvo pristatytas WorldRing tinklas verslo partnerių paieškai užsienyje. WorldRing padeda užmegzti tarptautinius kontaktus ir plėtoti naujus verslo ryšius socialinėje ir profesinėje aplinkoje bei atveria naujas galimybes pasaulinių tiekimo grandinių sustiprinimui.