Šveicarijos rinka – atviresnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio

Sausio 14 d. Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose įvyko nuotolinis seminaras apie Šveicarijos rinką. Verslo aplinką Šveicarijoje, rinkos tendencijas bei galimybes Lietuvoje įmonėms pristatė šveicarų verslo plėtros įmonė PRODIGO, padedanti užsienio įmonėms įeiti į Šveicarijos rinką.

Pasak įmonės partnerio Michel Patteet, Šveicarija – vis dar neatrasta rinka lietuviams. Galėdama pasigirti viena stipriausių ekonomikų Europoje bei didžiule perkamąja galia (Šveicarijos perkamoji galia išlieka antra pagal dydį Europoje, jos vartotojai gali sau leisti 3 kartus daugiau nei vidutinis europietis), esanti geografiškai patrauklioje lokacijoje (kaimynystėje su Italija, Prancūzija ir Vokietija), Šveicarija galėtų būti viena patraukliausių potencialių eksporto rinkų Lietuvos įmonėms.

Net ir koronaviruso pandemijos akivaizdoje Šveicarijos įmonės nestabdo savo veiklų bei toliau ieško galimybių ir alternatyvų verslams plėtoti. Prie to prisideda ir stipri valstybės parama. PRODIGO atstovai teigia, kad nors šveicarai yra konservatyvūs ir besilaikantys įpročių žmonės, tačiau negali atsispirti naujoms technologijoms, nebandytoms maisto produktų receptūroms ar išskirtiniams gaminiams. Pasak jų, Lietuvos įmonės nišą Šveicarijos rinkoje galėtų atrasti tiekdamos tvarius produktus ir technologijas, ekologiškus maisto gaminius ar novatoriškus skaitmenizavimo sprendimus. Taip pat aktualios subrangos paslaugos chemijos, farmacijos bei mašinų pramonės srityse.

„Didelis privalumas yra tai, jog 99,7% Šveicarų įmonių yra  mažos ar vidutinės, kaip ir Lietuvoje, o tai leidžia pasijusti lygiais, padeda kurti pasitikėjimą ir užmegzti ilgalaikę partnerystę.“, – teigia Michel Patteet.

Pasak įmonės atstovų, Šveicarijoje Lietuva nėra plačiai žinoma ar matoma spaudoje. Taip pat nėra ir išankstinių nuostatų, kurios trukdytų lietuviams įsitvirtinti Šveicarijos rinkoje, tačiau bandant padaryti gerą pirmąjį įspūdį būtina puikiai išmanyti verslo kultūros subtilybes (pvz. nė minutės nevėluoti) bei įvertinti tai, jog šalyje yra 4 oficialios ir 3 pagrindinės kalbos (vokiečių, prancūzų ir italų).

Šalį sudaro 26 kantonai, kurie tarpusavyje labai skirtingi: pvz. Lugane ir Ženevoje skiriasi ne tik mados, bet ir namų interjeras. Visa tai būtina įvertinti ruošiantis ir pritaikant produktą Šveicarijos rinkai. Taip pat, kadangi Šveicarija nėra Europos Sąjungos dalis, tam tikroms prekėms gali būti taikomi muitų tarifai.

Daugiau apie Šveicarijos rinką –  seminaro skaidrėse.