Jei jūsų paklaustų, kas yra startuolis arba kaip įsivaizduojate startuolį, greičiausiai atsakytumėte, kad tai jaunų žmonių valdoma naujai įsisteigusi įmonė, veikianti aukštos pridėtinės vertės sektoriuose ir turinti itin didelį augimo potencialą.
Iš esmės toks apibūdinimas nebūtų klaidingas, bent jau Lietuvoje, kur startuolių kultūra užgimė palyginti neseniai. Tačiau aukštesnį ekonominės gerovės lygį pasiekusiose Europos šalyse startuoliais tampa nebūtinai jauni žmonės ir nebūtinai jų plėtojama idėja yra nauja.
„Tarptautiniame renginyje Nicoje pamatėme itin platų startuolių vaizdą. Nuo savo idėjas dar tik vystančių jaunuolių iki brandžių profesionalų, sukaupusių ilgalaikę patirtį ir puikiai išmanančių savo veiklos sritį, kurioje atradę nišą imasi ją įgyvendinti kaip atskirą verslą prie savo kasdienis darbinės veiklos“, – pasakoja Visorių informacinių technologijų parko (VITP) Inovacijų projektų vadovė Rasa Gofman.
VITP pasinaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiama priemone „InoConnect“, ji dalyvavo Nicoje vykusiame tarpininkavimo renginyje „Innovative City 2018“, kur turėjo progą pabendrauti su vieno seniausio mokslo ir technologijų parko Europoje „Sofia-Antipolis“ atstovais ir įvertinti, kiek Nicos miesto valdžia prisideda prie inovacijų ekosistemos kūrimo ir įgyvendinimo.
Pasak jos, miestas turi išsigryninęs labai konkrečias sritis, tokias kaip turizmas, energijos taupymas ir atliekų rūšiavimas, kuriose plėtojamos inovacijos ir į kurias siekiama pritraukti kaip įmanoma daugiau startuolių iš viso pasaulio, pradedant Indija ir baigiant Izraeliu. Mokslo ir technologijų parkai, ar Nicoje, ar Vilniuje, funkcionuoja iš esmės panašiai, tačiau skiriasi parkų įdirbis, šiuolaikinių bendradarbiavimo formų ar finansavimo gavimo galimybių išnaudojimas.
R.Gofman teigimu, dalyvaujant tarptautiniuose renginiuose ir bendraujant su kitų šalių mokslo ir technologijų parkų atstovais, praplečiamas akiratis, atsiskleidžia platesnis veiklos galimybių vaizdas, susipažįstama su naujausiomis technologijų paramos ir plėtojimo idėjomis: „Geriau mokytis iš svetimų sėkmės istorijų, nei iš savų klaidų“.
„Šiuo metu vystome projekto, susijusio su edukacinėmis technologijomis toje srityje, kurioje esame stipriausi – darbas su startuoliais, idėją, todėl mums svarbu sužinoti naujausias tendencijas ir atrasti bendraminčių, su kuriais galėtume plėtoti savo idėjas“, – sako VITP Inovacijų projektų vadovė Rasa Gofman.
Priemonė „InoConnect“ skirta tarptautinei partnerystei ir tinklaveikai per Europos įmonių tinklą (angl. Enterprise Europe Network – EEN) skatinti. Ją gali naudotis tiek verslo įmonės, tiek mokslo ir technologijų parkai ir (arba) klasterių koordinatoriai. Iškilus papildomiems klausimams, EEN atstovai Lietuvoje – Lietuvos inovacijų centras – gali suteikti nemokamas konsultacijas dėl dalyvavimo tarptautiniuose renginiuose, suorganizuoti verslo misijas ir verslo verslui (B2B) susitikimus su potencialiais partneriais užsienyje.
Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras.