Siūloma reglamentuoti robotiką

©AP Images/European Union - EPGreitai besiplečiančiam robotikos bei dirbtinio intelekto sektoriui būtinos ES taisyklės, įsitikinę europarlamentarai. Ketvirtadienį jie pasiūlė nustatyti bazinius ES etikos bei atsakomybės už robotų veiklą standartus.

Dirbtinio intelekto valdomos mašinos, pacientus ligoninėse pasitinkantys robotai – tik keletas naujovių pavyzdžių. 2010–2014 m. robotų pardavimai kasmet augo 17 proc., o 2014 m. – net 29 proc.

EP nariai ragina Europos Komisiją paruošti robotų ir dirbtinio intelekto reguliavimo taisykles, siekiant išnaudoti naujųjų technologijų ekonominį potencialą, užtikrinti tinkamą saugos ir saugumo lygį bei nustatyti atsakomybę už robotų veiksmus. Kai kurios ES šalys jau pačios kuria robotikos standartus, todėl ES raginama neatsilikti.

EP taip pat ragina apdrausti robotų veiklą ir sukurti papildomą fondą, kuris kompensuotų, pavyzdžiui, automatinio automobilio sukeltos avarijos žalą. Ilgainiui robotai turėtų gauti specialų teisinį statusą, kuris padėtų lengviau priimti sprendimą dėl patirtos žalos atlyginimo, įsitikinę europarlamentarai.

Kadangi robotika kelia daug etinių, saugos ir privatumo klausimų, EP siūlo nustatyti etiško elgesio šiame sektoriuje kodeksą, kuris įpareigotų mokslininkus ir kūrėjus veikti atsakingai, gerbti žmonių orumą, privatumą ir saugą. Rezoliucijoje taip pat siūloma įsteigti Europos robotikos ir dirbtinio intelekto agentūrą, kuri taptų šios srities techninės, etinės ir administracinės ekspertizės centru.

Europarlamentarai taip pat ragina Komisiją išanalizuoti robotikos ir dirbtinio intelekto plėtojimo padarinius ES valstybių socialinės apsaugos sistemų gyvybingumui.

Rezoliucijai pritarė 396 EP narių, 123 nepritarė, o 85 susilaikė. Jei Europos Komisija nuspręstų neatsižvelgti į Europos Parlamento rekomendacijas, ji turės pagrįsti tokio sprendimo priežastis.

„Nors EP nariai ir pritarė mano ruoštai rezoliucijai dėl robotikos sektoriaus, tačiau esu nusivylusi Parlamento dešiniųjų frakcijų sprendimu neatsižvelgti į galimus neigiamus robotų veiklos padarinius darbo rinkai“, – pažymėjo EP pranešėja Mady Delvaux (Socialistai ir demokratai, Liuksemburgas).