Siekiama riboti transriebalų kiekį maiste

ES turi riboti pramoniniu būdu gautų sveikatai nepalankių riebalų (transriebalų) kiekį maisto produktuose, nes šie riebalai padidina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, Alzheimerio liga ar diabetu, taip pat skatina nutukimą. Tai pažymima trečiadienį priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje.

Riebalų rūgščių transizomerai (transriebalai) dažniausiai aptinkami pramoniniu būdu pagamintuose augaliniuose aliejuose, jų taip pat gausu sausainiuose, pyraguose, sūriuose užkandžiuose ir gruzdintame maiste. Jų vartojimas dažnai siejamas su širdies ir kraujagyslių veiklos sutrikimais.

EP nariai atkreipia dėmesį, kad tik trečdalis vartotojų žino apie transriebalus, nors jie ir nurodomi maisto produktų etiketėse. Jie ragina ES lygiu nustatyti ribinį leidžiamą šių riebalų kiekį maiste. Europos Komisija turėtų kuo skubiau, ne vėliau kaip per dvejus metus, pasiūlyti atitinkamas ES taisykles, įsitikinę europarlamentarai.

Pirmoji ES valstybė, apsisprendusi riboti šių riebalų kiekį maiste, buvo Danija – ji tai daro nuo 2003 m. Europarlamentarai įsitikinę, kad Danijos nustatyta ribinė transriebalų vertė (ne daugiau nei 2 proc. aliejuose ir riebaluose) buvo sėkminga, nes gerokai sumažėjo mirčių dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Danijos pavyzdžiu 2009 m. pasekė Austrija, 2013 m. – Vengrija, o 2015 m. – Latvija. Dalis kitų ES šalių taiko rekomendacinio pobūdžio transriebalų ribojimus.

Rezoliucijai pritarė 585 EP nariai, nepritarė 19, o susilaikė 38.