Siekiama panaikinti geografinį blokavimą Europoje perkant internetu

Daugeliui europiečių pirkimas internetu tapo kasdienybe. Praėjusiais metais net 68 proc. europiečių, turinčių prieigą prie interneto, apsipirko elektroninėse parduotuvėse, o trečdalis jų įsigijo prekių ar paslaugų iš kitose ES šalyse veikiančių internetinių parduotuvių.Tarp populiariausių pirkinių – elektros prietaisai ir buitinė technika, drabužiai, kosmetika ir parfumerija, namų apyvokos prekės. Tačiau pirkdami internetu už savo šalies ribų vartotojai vis dar susiduria su geografinio diskriminavimo praktika.

ES siekia panaikinti šią diskriminaciją. Vasario 6 dieną europarlamentarai balsuos dėl naujų taisyklių, pagal kurias vartotojai, norintys pirkti prekes ar paslaugas kitoje ES šalyje internetu, negalės būti diskriminuojami kainų, pardavimo arba mokėjimo sąlygų atžvilgiu.

„Pasiekėme, jog apsipirkimas internetu ir realiame pasaulyje vis labiau panašėja, todėl nė vienas pirkėjas internetu negali būti diskriminuojamas“, – pažymėjo EP nuomonės šiuo klausimu rengėja Roza Thun (Europos liaudies partija, Lenkija).

Naujosios taisyklės bus taikomos perkant fizines prekes, kaip antai drabužius ar buitinę techniką, taip pat autorių teisėmis nesaugomas skaitmeninio turinio paslaugas, pavyzdžiui, debesijos ar interneto svetainių prieglobos paslaugas, bei tokias paslaugas kaip apgyvendinimas, automobilių nuoma ir apsilankymas koncertuose ar pramogų parkuose.

Taisyklės kol kas neapimtų skaitmeninio turinio prekių, kurioms galioja autorinių teisių apsauga, pavyzdžiui, elektroninių knygų, muzikos ar žaidimų, o taip pat garso ir vaizdo paslaugų, tačiau EP narių dėka Europos Komisija įpareigota per dvejus metus tai persvarstyti.

Geografinis blokavimas – kas tai?

Geografinis blokavimas (angl. geo-blocking) – internetu prekiaujančių bendrovių taikoma praktika, kuria dažnai be jokio pateisinimo ribojama europiečių galimybė naudotis kitose ES šalyse siūlomomis internetinėmis paslaugomis arba jie yra nukreipiami į vietos parduotuvę, kurios kainos skiriasi arba norimos prekės ten paprasčiau nėra.

Taip pat gali būti nepriimamos kitose ES šalyse išduotos mokėjimo kortelės arba neleidžiama registruotis, jei jungiamasi iš kitos šalies ar nurodomas kitoje šalyse esantis adresas.

Daugiau info: http://www.europarl.europa.eu/news/lt/headlines/economy/20180126STO94142/naikinamos-kliutys-pirkimui-internetu-is-kitu-es-saliu