Lietuva

Siekiama didinti prekių ir paslaugų prieinamumą neįgaliesiems

Siekiama didinti prekių ir paslaugų prieinamumą neįgaliesiems

Siekiama didinti prekių ir paslaugų prieinamumą neįgaliesiemsKetvirtadienį Europos Parlamentas (EP) pritarė siūlymams padidinti gaminių, įrangos ir paslaugų, pavyzdžiui, telefonų, bankomatų ar bilietų automatų, prieinamumą neįgaliesiems.

Apie 80 mln. europiečių turi negalią, o dėl gyventojų senėjimo iki 2020 m., tikėtina šis skaičius gali padidėti iki 120 mln.

Naujosios taisyklės numato gaminių ir paslaugų prieinamumo neįgaliesiems reikalavimus. EP siūlo juos taikyti ne tik bankomatams, telefonams, kompiuteriams ar telefonams, bet ir mokėjimo terminalams, elektroninių knygų skaityklėms, taip pat interneto svetainėms ir mobiliuose įrenginiuose teikiamoms audiovizualinės žiniasklaidos paslaugoms, o taip pat ir turizmo paslaugoms.

Šie reikalavimai nebūtų privalomi smulkiajam verslui – įmonėms, kurios turi mažiau nei 10 darbuotojų ir kurių metinės pajamos neviršija 2 mln. eurų. Kad būtų išvengta neproporcingos naštos, europarlamentarai siūlo įvertinti naujųjų reikalavimų poveikį verslui atsižvelgiant tik į pagrįstus kriterijus: kiek neįgaliųjų galės naudoti tą produktą ar paslaugą, ar yra nemokamų alternatyvų ir pan. Kiti įmonių prioritetai, taip pat laiko ar žinių trūkumas neturėtų tapti pasiteisinimu išvengti naujųjų reikalavimų, įsitikinę europarlamentarai.

„Nuo pat pradžių siekėme rasti tinkamą pusiausvyrą tarp kuo didesnio gaminių ir paslaugų prieinamumo ir kaštų verslui. Manau, šiandienos balsavimas tai atspindi“, – kalbėjo EP pranešėjas Morten Løkkegaard (Liberalai ir demokratai, Danija).

Taisyklių pakeitimams pritarė 537 EP nariai, 12 nepritarė, o 89 susilaikė. Jie dar nėra suderinti su ES Taryba, todėl priėmę pakeitimus europarlamentarai atidėjo galutinį balsavimą siekdami pradėti derybas.