Raginama suvienodinti pramoninės žvejybos kontrolę

ES žuvininkystės taisyklės turi būti vienodai taikomos visiems žvejams, pažymima antradienį priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje. Europarlamentarai ragina suvienodinti pramoninės žvejybos kontrolę ir baudas už šios srities taisyklių pažeidimus visose ES šalyse, taip pat numatyti bendrą žvejybos inspektorių mokymo programą.

ES valstybės skirtingai taiko tas pačias taisykles. Tai kelia klausimą dėl jų efektyvumo ir ES patikimumo“, – pažymėjo EP pranešėja Isabelle Thomas (Socialistai ir demokratai, Prancūzija).

Pasak europarlamentarų esama žuvininkystės kontrolė gali diskriminuoti skirtingų ES valstybių verslininkus, nes „kai kurios valstybės narės organizuoja visos grandinės kontrolę – nuo žvejybos įrankio iki vartotojams pateiktų maisto produktų, o kitos tikrina tik tam tikras grandis ir neįtraukia, pavyzdžiui, laimikio transportavimo ar maitinimo paslaugų“. Panaši situacija ir baudų srityje, nes už tą patį pažeidimą vienoje ES valstybėje gali būti taikoma administracinė nuobauda, o kitoje – baudžiamoji atsakomybė.

EP nariai siūlo suvienodinti sankcijas pirmenybę teikiant ekonominėms, o ne baudžiamojo pobūdžio priemonėms, taip pat išplėsti kontrolę, kad ji apimtų visą gamybos grandinę, ir paskirti vieną už inspektavimą jūroje atsakingą ES instituciją, kad būtų išvengta pasikartojančios kontrolės.

Rezoliucijoje pažymima, kad ES valstybės netaiko vienodų žvejybos inspektorių mokymo standartų, todėl ragina jas pasinaudoti Europos žuvininkystės kontrolės agentūros paruošta bendrąja mokymo programa.

Rezoliucija, kuriai pritarė 581 EP nariai, 59 nepritarė, o 48 susilaikė, prisidės prie ES žuvininkystės kontrolės reglamento atnaujinimo. Naujojo reglamento projektą Europos Komisija tikisi pateikti kitąmet.