Papildomos prekybos lengvatos Ukrainai

Ketvirtadienį europarlamentarai pritarė naujoms taisyklėms, kurios padidintų kai kurių Ukrainos produktų importo į ES lengvatines kvotas, su išimtimis pomidorams, kviečiams ir karbamidui.

ES ir Ukrainos prekybą reglamentuoja pernai sausį įsigaliojęs laisvosios prekybos susitarimas. Šis prekybos liberalizavimas yra asimetriškas, nes ES mažina ar naikina muitus greičiau nei Ukraina. Tačiau dėl sudėtingos Ukrainos saugumo, politinės ir ekonominės situacijos Europos Komisija pasiūlė kai kuriems Ukrainos produktams taikyti papildomas prekybos lengvatas (pvz., medui, miežiams, javams, kukurūzams, pomidorams, kai kurioms trąšoms).

Europarlamentarai iš dalies pritarė šioms lengvatoms, tačiau kartu pažymėjo, kad pomidorų, kviečių ir kai kurių trąšų (karbamido) importui pakanka ES ir Ukrainos laisvos prekybos susitarimo suteiktų nuolaidų, todėl papildomos lengvatos šiems produktams nėra pagrįstos. Jie taip pat papildė taisykles nuostata, leidžiančia sustabdyti lengvatų taikymą, jei nesilaikoma kovos su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu principų.

„Suteikdamas papildomas prekybos nuolaidas, Europos Parlamentas nori paremti Ukrainoje vykdomas reformas, sustiprinti smulkųjį ir vidutinį verslą ir paskatinti prekybą. Tikiuosi, kad šios priemonės padės sustiprinti mūsų santykius su Ukraina“, – pažymėjo EP pranešėjas Jaroslaw Walęsa (Europos liaudies partija, Lenkija).

ES taisyklių pataisoms pritarė 475 EP nariai, nepritarė 102, o susilaikė 61. Jos suteikė mandatą Parlamento atstovams derėtis su ES Taryba dėl galutinio teisės akto projekto.