M. Ferber: investicijų viliojimas mokestinėmis lengvatomis – nelegalus

EP pranešėjas M. FerberValstybės narės turi suprasti, jog pagal ES reglamentus, kuriuos jos pačios patvirtino, vilioti investicijas mokestinėmis lengvatomis Europos Sąjungoje yra nelegalu. Tai pažymėjo EP pranešėjas Markus Ferber (Europos liaudies partija, Vokietija), komentuodamas Europos Komisijos sprendimą dėl „Apple“, kai buvo pripažinta, jog Airijos vyriausybės šiai bendrovei suteiktos mokesčių lengvatos buvo neteisėtos. Rugsėjo 14 d. EP sesijoje vykusioje diskusijoje EK sprendimas sulaukė deputatų paramos.

„Apple“ bei kitos tarptautinės įmonės išdėstė savo nuomonę EP specialiajam komitetui, kuris tyrė sprendimų dėl mokestinių lengvatų praktiką. Ką jų atstovai kalbėjo apie tai, jog mokesčiai turi būti mokami ten, kur vykdoma ekonominė veikla?

Jų atsakymas buvo labai paprastas. Jie teigė, kad laikosi specialių mokestinių sprendimų ir moka mokesčius valstybei, kuri jų prašo. Jų nuomone, viskas legalu. Ir, žiūrint iš jų pozicijos, jie teisūs.

Tai paaiškina, kodėl Komisija netyrė „Apple“, „IKEA“, „Fiat“ ir „Starbucks“. Komisija tyrė Nyderlandus, Liuksemburgą ir Airiją.

Šios bendrovės turi mokėti mokesčius lygiai taip pat kaip ir bet kuri kita įmonė tose šalyse.

Būtent tai ir turi suprasti valstybės narės. Jos, žinoma, gali siekti pritraukti investicijas į savo šalį, tačiau turi suvokti, kad vilioti investicijas mokestinėmis lengvatomis yra nelegalu pagal ES taisykles. Jei šalys negali to suprasti, negalime tikėtis, jog bendrovės tai supras.

Komisijos sprendimas dėl „Apple“ mokesčių yra stipri žinutė, jog visi turi atitikti ES valstybės pagalbos taisykles ir mokėti sąžiningą mokesčių dalį?

Jei didelės tarptautinės įmonės moka tik trečdalį to, ką sumoka mažos ir vidutinės įmonės, tuomet tai reikia pakeisti. Tie, kurie vienoje ar kitoje šalyje generuoja pelną, turi mokėti sąžiningą mokesčių dalį. Kol kas tai nevyksta.

Kaip po Komisijos sprendimo padėtį vertina pramonė? Ar Europa vis dar gali pasiūlyti stabilią verslo aplinką užsienio investicijoms?

Visų pirma, Europa yra labiausiai išsivysčiusi bendroji rinka pasaulyje, apimanti 500 mln. žmonių. Nei viena kita rinka tokiais skaičiais pasigirti negali. Antra, ES garantuoja teisinį aiškumą. Pasaulyje yra tik kelios rinkos, kurios savo teisiniais reglamentais gali lygiuotis su ES.

Kokia kryptimi viskas klostysis ateityje? Ar išvysime pokyčių tarptautinėje mokesčių sistemoje?

Tai sudėtingas klausimas. Po 2008 m. maniau, kad visos pasaulio šalys pasisako už teisingesnę ir skaidresnę mokesčių sistemą. Tačiau, jeigu pažiūrėsime į rezultatus, tarptautiniame lygmenyje turime tik susitarimą dėl mokesčių bazės erozijos ir pelno perkėlimo (angl. BEPS).

Valstybės pagalba iškreipia rinką ir su šiais iškraipymais turi būti kovojama ES viduje. Mes negalėsime būti geri derybininkai kituose pasaulio regionuose, jeigu nesugebėsime patys priimti teisingų sprendimų.

Todėl labai vertinu tai, ką daro ES konkurencijos komisarė M. Vestager. Ją taip pat remia EP politinės grupės.

Tai yra tai, ką turime pateikti piliečiams. Negalime leisti, kad keletui būtų sudarytos išskirtinės sąlygos, o dauguma neturėtų jokių galimybių.

Šis interviu pirmąkart publikuotas 2016 m. rugsėjo 6 dieną ir atnaujintas po EP debatų dėl ƒ„Apple“, kurie vyko rugsėjo 14 dieną.