Įsigaliojo ES ir Vietnamo prekybos susitarimas

Rugpjūčio 1 d. įsigaliojo ES ir Vietnamo prekybos susitarimas, tad ES eksportas į Vietnamą bus apmokestinamas mažiau. Ilgainiui pagal šį susitarimą bus panaikinti muitai 99 proc. visų prekių, kuriomis tarpusavyje prekiauja susitarimo šalys. Europos įmonėms taip pat bus lengviau vykdyti veiklą Vietname, nes jos galės investuoti ir dalyvauti konkursuose dėl viešųjų sutarčių tokiomis pat sąlygomis, kaip vietos konkurentai.

Pagal naująjį susitarimą, taikant griežtus, teisiškai privalomus ir vykdytinus įsipareigojimus siekti tvaraus vystymosi, ekonominė nauda neatsiejama nuo darbuotojų teisių, aplinkos apsaugos ir Paryžiaus klimato susitarimo.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Europos ekonomikai dabar reikia naudotis visomis progomis atgauti jėgas po koronaviruso sukeltos krizės. Prekybos susitarimai, kaip antai šiandien įsigaliojęs susitarimas su Vietnamu, suteikia mūsų įmonėms galimybių patekti į naujas rinkas ir kurti darbo vietas Europos gyventojams. Tvirtai tikiu, kad šis susitarimas taip pat taps proga Vietnamui. Vietnamiečiams bus naudinga labiau klestinti ekonomika ir savo gimtojoje šalyje jie galės stebėti teigiamus pokyčius bei naudotis sustiprintomis darbuotojų ir piliečių teisėmis.“

Vietnamas yra antras pagal dydį (po Singapūro) ES prekybos partneris Pietryčių Azijos valstybių asociacijoje (ASEAN). Per metus prekybos prekėmis vertė siekia 45,5 mlrd. EUR (2019 m.), o paslaugomis – apie 4 mlrd. EUR (2018 m.).

Pagrindinės ES į Vietnamą eksportuojamos prekės – aukštųjų technologijų produktai, įskaitant elektros prietaisus ir įrangą, orlaiviai, transporto priemonės ir vaistai. Vietnamas į ES daugiausia eksportuoja elektronikos prekes, avalynę, tekstilės gaminius ir drabužius, taip pat kavą, ryžius, jūros gėrybes ir baldus.

ES taip pat yra viena didžiausių užsienio investuotojų Vietname: jos sukauptų tiesioginių užsienio investicijų vertė iš viso siekia 7,4 mlrd. EUR (2018 m.). ES daugiausia investuoja į pramoninio perdirbimo ir gamybos sektorius.

Daugiau informacijos čia.

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija