Europos Komisija reaguoja į JAV nustatytus plieno ir aliuminio importo apribojimus, turinčius įtakos ES

Europos Komisija atkreipia dėmesį į Jungtinių Valstijų Prezidento paskelbtus apribojimus – nustatytą papildomą importo mokestį iš ES į JAV eksportuojamam plienui ir aliuminiui.

Europos Komisijos Pirmininkas Jeanas-Claude’as Junckeris sakė: „Mums labai gaila, kad imtasi šių veiksmų. Tai akivaizdžios intervencinės priemonės, kuriomis siekiama apsaugoti JAV vidaus rinką, o ne užtikrinti nacionalinį saugumą. Protekcionizmas negali būti atsakas į mūsų bendrą problemą plieno sektoriuje. Užuot padėjęs ją spręsti, šis žingsnis gali ją tik dar paaštrinti. ES jau keletą dešimtmečių yra JAV sąjungininkė saugumo srityje. Nesėdėsime sudėję rankų, kai mūsų pramonę žaloja nesąžiningos priemonės, keliančios grėsmę tūkstančiams Europos darbo vietų. Turėjau progą pareikšti, kad ES reaguos adekvačiai. Būtent tai ir darysime. Tam, kad apgintų savo interesus, ES reaguos tvirtai ir proporcingai. Komisija per kelias kitas dienas pateiks su PPO taisyklėmis suderintų atsakomųjų priemonių pasiūlymą, kuriuo bus reaguojama į JAV priemones, kad būtų atstatyta pusiausvyra.

Pagrindiniai faktai

Kovo 1 d. Prezidentas D. Trumpas paskelbė, kad iš ES į Jungtines Valstijas eksportuojamam plienui ir aliuminiui nustatyti papildomi importo muitai: 25 proc. plienui ir 10 proc. aliuminiui. Panašūs apribojimai bus nustatyti ir kitų tiekėjų eksportui.

Šių veiksmų imtasi JAV prekybos departamentui 2017 m. balandžio mėn. – 2018 m. sausio mėn. atlikus tyrimus pagal 1962 m. JAV prekybos plėtros akto 232 skirsnį. Tyrimų ataskaitose padaryta išvada, kad plieno ir aliuminio importas kelia grėsmę JAV nacionaliniam saugumui, ir pateikta rekomendacija nustatyti prekybos apribojimus.

Tačiau iš esmės šiomis priemonėmis pirmiausia siekiama JAV vidaus pramonę apsaugoti nuo importo konkurencijos. Bet kokie nacionalinio saugumo motyvai skamba labai neįtikinamai: JAV gynybos sekretorius yra viešai paskelbęs, kad JAV kariniams poreikiams patenkinti reikia ne daugiau kaip 3 proc. JAV gamybos, ir Gynybos departamentas yra pajėgus įsigyti plieno ir aliuminio JAV nacionaliniams gynybos poreikiams patenkinti.

 

Daugiau info: http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-18-1484_lt.htm