Lietuva

Europos Komisija pristato ES žemės ūkio ir maisto sektoriaus viziją

Europos Komisija pristatė žemės ūkio ir maisto sektoriaus viziją – plataus užmojo veiksmų gaires dėl ūkininkavimo ir maisto sektoriaus ateities Europoje. Šiomis veiksmų gairėmis sudaromos sąlygos sukurti patrauklią, konkurencingą, atsparią, į ateitį orientuotą ir sąžiningą žemės ūkio ir maisto produktų sistemą dabartinei ir būsimoms ūkininkų ir žemės ūkio bei maisto produktų srities veiklos vykdytojų kartoms.

Visiems vizijoje nurodytiems veiksmams būtinos sąlygos – tolesnis mūsų politikos supaprastinimas ir inovacijų bei skaitmenizacijos diegimo didinimas. Vėliau šiais metais Europos Komisija pateiks išsamų dabartinės žemės ūkio teisės aktų sistemos supaprastinimo dokumentų rinkinį ir ES skaitmeninę žemės ūkio strategiją, skirtą paremti perėjimą prie skaitmeniniam amžiui tinkamo ūkininkavimo.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen teigė: „Mūsų ūkininkai – svarbiausi ES maisto gamybos sistemos dalyviai. Būtent dėl jų kasdienio, sunkaus darbo mes visi turime saugų ir kokybišką maistą. Tačiau mūsų ūkininkai susiduria su vis didesniais pasaulinės konkurencijos ir klimato kaitos iššūkiais. Todėl šiandien pristatome išsamią strategiją, kurios tikslas – pasiekti, kad ūkininkavimas taptų patrauklesnis, atsparesnis ir tvaresnis.“

Už sanglaudą ir reformas atsakingas vykdomasis Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Raffaele Fitto sakė: „Ši vizija – tai ryžtingas atsakas į žemės ūkio ir  maisto produktų sektoriaus atstovų raginimą imtis veiksmų kuriant konkurencingą, atsparią, teisingą ir ateities kartoms patrauklią ateitį. Vizija įkūnija klestinčią Europą, kurioje kaimo vietovės yra gyvybingi ir ryšius palaikantys paveldo ir inovacijų centrai. EK glaudžiai bendradarbiaus su žemės ūkio ir maisto produktų sektoriais, kad padidintų jų konkurencingumą ir atsparumą, sustiprintų vietos aspektą ir atkurtų gyvybiškai svarbų maisto, teritorijos, sezoniškumo, kultūrų ir tradicijų ryšį. Stiprindami finansavimo priemonių ir sektorių politikos sąveikumą, papildomumą ir koordinavimą, užtikrinsime veiksmingą paramą ir apčiuopiamą poveikį kaimo bendruomenėms.“

Už žemės ūkį ir maisto sektorių atsakingas Europos Komisijos narys Christophe’as Hansenas sakė: „Maistas ir ūkininkavimas yra gyvybiškai svarbūs Europos žmonėms, ekonomikai ir visuomenei. Mums reikalingas žemės ūkio ir maisto produktų sektorius, kuris galėtų klestėti ir konkuruoti sąžiningoje pasaulinėje rinkoje ir kuris būtų pakankamai atsparus, kad galėtų įveikti krizes ir sukrėtimus. Taip pat turime užtikrinti mūsų apsirūpinimo maistu savarankiškumą, atsižvelgdami į šiandien sparčiai kintančio pasaulio riziką ir pažeidžiamumą. Šiandien pristatomose veiksmų gairėse išdėstoma, kaip įveikti daugelį sunkumų, su kuriais susiduria ES ūkininkai. Tai padidins sektoriaus tvarumą ir padės žemės ūkiui išlikti patraukliu ir pelningu sektoriumi, kad į šią profesiją įsitrauktų pakankamai jaunų žmonių. Be to, tai leis žemės ūkiui toliau visapusiškai prisidėti prie ES pastangų kovoti su klimato kaitos padariniais. Gerbdami savo įvairovę ir taikydami individualų požiūrį bei konsultuodamiesi su visais suinteresuotaisiais subjektais, padėsime formuoti patrauklų ūkininkavimo ir maisto sektorių ateities kartoms.“

Vizijoje nurodomos keturios toliau išvardytos prioritetinės sritys.

  • Patrauklus sektorius. Ūkininkavimas turi būti pakankamai stabilus – tai būtų paskata jaunimui rinktis šią profesiją, be kita ko, užtikrinant sąžiningas pajamas ir tikslingiau teikiamą viešąją paramą. Ūkininkus taip pat reikia aktyviai remti, kad jie galėtų pasinaudoti inovacijomis ir naujais verslo modeliais (pavyzdžiui, anglies dioksido ir gamtos kreditų) kaip papildomu pajamų šaltiniu. Europos Komisija yra pasiryžusi užtikrinti, kad ūkininkai nebūtų priversti sistemingai parduoti savo produktų mažesnėmis nei gamybos sąnaudos kainomis, ir šiuo tikslu imsis konkrečių veiksmų, be kita ko, peržiūrėdama Nesąžiningos prekybos praktikos direktyvą. Europos Komisija taip pat pateiks 2025 m. kartų kaitos strategiją su rekomendacijomis dėl priemonių, kurių reikia imtis tiek ES, tiek nacionaliniu ir (arba) regioniniu lygmenimis, kad būtų pašalintos kliūtys, trukdančios imtis ūkininkavimo jaunimui ir profesijos naujokams.
  • Konkurencingas ir atsparus sektorius. ES toliau įvairiais būdais teiks pirmenybę apsirūpinimo maistu saugumui ir savarankiškumui. Bus visapusiškai naudojamasi prekybos derybomis ir susitarimais, kartu apsaugant Europos ūkininkų interesus. Vizija taip pat reaguojama į ūkininkų, piliečių ir visuomenės prašymus labiau suderinti importuojamų produktų gamybos standartus, siekiant užtikrinti, kad dėl aukštų ES standartų neatsirastų nepalanki konkurencinė padėtis, kartu laikantis tarptautinių taisyklių. Todėl Europos Komisija 2025 m. imsis veiksmų, kad būtų įvertintas didesnio su ES uždraustais pavojingais pesticidais ir gyvūnų gerove susijusių standartų nuoseklumo poveikis. Be to, griežtas maisto saugos standartų laikymasis ir kontrolė ir toliau yra nediskutuotini prioritetai. Europos Komisija daugiau dėmesio skirs ūkiniams gyvūnams, kad paskatintų ilgalaikę sektoriaus ateitį.
  • Ateities iššūkiams parengtas sektorius. Europos žemės ūkio sektorius atlieka svarbų vaidmenį pereinant prie mažo anglies dioksido pėdsako ekonomikos. Vizijoje pripažįstama, kad klimato politikos veiksmus reikia derinti su apsirūpinimo maistu saugumu ir konkrečiais iššūkiais, su kuriais susiduria šis sektorius. Ūkininkams turėtų būti atlyginama už tai, kad jie taiko gamtai palankią praktiką. Atsižvelgdama į tai, Europos Komisija atidžiai apsvarstys bet kokį tolesnį draudimą naudoti pesticidus, jei per protingą laiką nebus prieinamų alternatyvų, ir supaprastins biopesticidų patekimą į ES rinką. Europos Komisija taip pat parengs savanorišką lyginamosios analizės sistemą, t. y. ūkių tvarumo kelrodį, kad padėtų ūkininkams įvertinti ir pagerinti savo ūkio veiklos rezultatus. Siekiant spręsti neatidėliotiną efektyvesnio vandens naudojimo poreikį, taip pat bus parengta hidrologinio atsparumo strategija.
  • Sąžiningos gyvenimo ir darbo sąlygos kaimo vietovėse. Siekdama užtikrinti, kad kaimo vietovės išliktų gyvybingos, funkcionalios ir glaudžiai susietos su ES kultūros ir gamtos paveldu, Europos Komisija parengs atnaujintą kaimo veiksmų planą. Taip pat bus pradėtas metinis dialogas maisto klausimais su įvairiais subjektais, įskaitant vartotojus, ūkininkus, pramonę ir valdžios institucijas, siekiant rasti sprendimus dėl tokių klausimų kaip maisto įperkamumas ir inovacijos. Europos Komisija taip pat atidžiai stebės, kaip mažinamas maisto švaistymas ir sprendžiami visuomenei susirūpinimą keliantys gyvūnų gerovės klausimai.

Kalbant apie ateitį, būsima bendra žemės ūkio politika (BŽŪP), kuri yra būsimo daugiamečio ES biudžeto pasiūlymo dalis, bus paprastesnė ir tikslingesnė, o parama bus labiau nukreipta į ūkininkus, kurie aktyviai užsiima maisto gamyba, ypatingą dėmesį skiriant jauniesiems ūkininkams ir ūkininkams, kurie ūkininkauja vietovėse, kuriose esama gamtinių kliūčių. Pirmenybė bus teikiama ne sąlygoms, o paskatoms.

Pagrindiniai faktai

Žemės ūkio ir maisto sektoriaus vizija yra pasiūlyta kaip šimto pirmųjų šios Europos Komisijos kadencijos dienų prioritetinė iniciatyva; jai vadovauja vykdomasis Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Raffaele Fitto ir Europos Komisijos narys Christophe‘as Hansenas, o kryptį nustato Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen. Remiantis strateginio dialogo dėl ES žemės ūkio ateities ataskaita ir konsultuojantis su Europos žemės ūkio ir maisto valdyba parengtos vizijos tikslas – užtikrinti ilgalaikį ES ūkininkavimo ir maisto sektoriaus konkurencingumą ir tvarumą. Iš naujausių „Eurobarometro“ rezultatų matyti, kad dauguma ES piliečių pritaria teiginiui, jog stabilaus maisto tiekimo ES bet kuriuo metu užtikrinimas – gyvybiškai svarbus.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai (anglų k.)

Klausimai ir atsakymai dėl žemės ūkio ir maisto sektoriaus vizijos

Komunikatas „Žemės ūkio ir maisto sektoriaus vizija“

Informacijos suvestinė

Žemės ūkio ir maisto sektoriaus vizijai skirta interneto svetainė

Audiovizualinė medžiaga

 

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija