Europerlamentarai patvirtino ES ir Vietnamo laisvosios prekybos susitarimą

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį patvirtino ES ir Vietnamo laisvosios prekybos susitarimą – plačiausio užmojo ES prekybos susitarimą su besivystančia valstybe.  Pasak europarlamentarų, šis susitarimas yra „reikšmingas paramos laisvai, sąžiningai ir abipusei prekybai ženklas stiprėjant protekcionizmo tendencijoms ir kylant didelių sunkumų daugiašalėmis taisyklėmis grindžiamai prekybai“.

Per dešimtmetį ES ir Vietnamas panaikins iš esmės visus prekybos muitus, tarp jų ir pagrindinėms ES eksporto į Vietnamą prekėms: mašinoms ir mechanizmams, automobiliams bei chemikalams. Susitarimas apima ir paslaugų sritį – bankininkystę, laivybą ir pašto paslaugas. ES įmonės turės galimybę dalyvauti Vietnamo vyriausybės ir kai kurių šalies miestų, tarp jų ir sostinės Hanojaus, organizuojamuose viešuosiuose pirkimuose. Susitarimas taip pat užtikrina 169-ių ES saugomų produktų pripažinimą Vietname.

Laisvosios prekybos susitarimas taip pat yra priemonė pagerinti aplinkosaugos ir socialinę padėtį bei darbuotojų teises Vietname. Ši valstybė įsipareigojo laikytis Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos, taip pat Parlamento prašymu priimti du įstatymus dėl prievartinio darbo uždraudimo ir susirinkimų laisvės (atitinkamai 2020 ir 2023 m.). Užfiksavus žmogaus teisių pažeidimus, laisvosios prekybos susitarimo galiojimas gali būti sustabdytas.

Vietnamas yra antrasis pagal dydį ES prekybos partneris Pietryčių Azijos valstybių asociacijoje (ASEAN) po Singapūro. ES ir Vietnamo prekybos apyvarta siekia 47,6 mlrd. eurų, o paslaugų – 3,6 mlrd. eurų per metus. ES eksportas į Vietnamą kasmet didėja 5–7 procentais, tačiau 2018 m. ES prekybos deficitas sudarė 27 mlrd. eurų.

Daugiau informacijos apie šį susitarimą rasite čia.

Europos Parlamento pranešimo spaudai informacija