Europarlamentarai siūlo remti bitininkystę

Europos Parlamentas (EP) ragina ES ir jos valstybes imtis priemonių apsaugoti bites, remti bitininkus bei užkirsti kelią medaus klastojimui.

Europarlamentarai siūlo nedelsiant imtis veiksmų atkurti bičių sveikatai ir populiacijai ES: paruošti kovos su bičių mirtingumu veiksmų planą, remti invazinėms rūšims ir ligoms atsparių bičių rūšių veisimą, uždrausti bitėms kenkiančius pesticidus, taip pat skatinti ūkininkų ir bitininkų bendradarbiavimą dėl pasėlių purškimo laiko.

Rezoliucijoje raginama padidinti ES paramą bitininkystės sektoriui ir numatyti kompensacijas bičių kolonijų žūties atveju. Savo ruožtu siūloma derinti vidaus rinkos ir pasienio veterinarinius patikrinimus, kad rinkos neiškraipytų žemos kokybės medaus importas, pakaitalai ir suklastoti produktai.

Siūloma medaus neįtraukti į ES laisvosios prekybos susitarimus su Sąjungai nepriklausančiomis valstybėmis, nes abejojama, ar jautrus bitininkystės sektorius galėtų atlaikyti didesnę konkurenciją.

Savo ruožtu EP remia iniciatyvą „pusryčiams medus“ ir ragina valstybes aktyviau informuoti visuomenę, ypač vaikus, apie medaus vartojimo privalumus. Jie taip pat siūlo aiškiau ženklinti medaus kilmę ir sudėtį.

ES yra apie 600 tūkst. bitininkų, kurie kasmet išsuka apie 200 tūkst. tonų medaus. Daugiau medaus pasaulyje pagaminama tik Kinijoje. 2016 m. trys pirmaujančios Europos medaus gamintojos buvo Rumunija, Ispanija ir Vengrija. Lietuvoje apie 8 tūkst. bitininkų kasmet prisuka daugiau kaip 2 tūkst. tonų medaus.

Daugiau informacijos: http://www.europarl.europa.eu/news/lt/headlines/economy/20180222STO98435/es-medaus-rinka-faktai-ir-skaiciai-infografikas