„Eksporto kodas: eiti negalima sustoti“ 2022 m. – didžiausia eksporto konferencija Lietuvoje

Jau penkerius metus iš eilės, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai kartu su Eksportuotojų klubu ir Enterprise Europe Network tinklu rengė konferenciją EKSPORTO KODAS. Konferencija skirta įmonių vadovams, eksporto ir marketingo vadovams, vadybininkams ir visiems, besidomintiems eksportu.

Šiais metais konferencijoje EKSPORTO KODAS: EITI NEGALIMA SUSTOTI, vykusioje Žalgirio arenoje, susirinkusiems, beveik trims šimtams dalyvių, savo pranešimus pristatė net 6 įmonių atstovai – pranešėjai. Eksportuojančios įmonės dalinosi patirtimi, kaip pavyko prisitaikyti prie nuolat besikeičiančių aplinkybių, kokie sprendimai ir praktikos padėjo išsaugoti įmonių stabilumą ar net atvėrė naujas nišas ir eksporto rinkas. Įmonių atstovai savo pranešimuose kalbėjo ir apie darbą  pastaraisiais metais, kurie buvo išskirtiniai metai, kai nuolat teko svarstyti: „eiti ar sustoti“.

„2022-ieji – išties neeiliniai metai, atnešę visiems daug netikėtumų, iššūkių ir dar daugiau klausimų. „Eiti negalima sustoti“ – tikriausiai ne kartą šiuo įtemptu laiku savęs klausėme, kurgi dėti tą kablelį? Kokį sprendimą priimti? Pastaruosius kelerius metus verslą užklupusius ir sustabdžiusius iššūkius. Covid-19 pandemija, karas Ukrainoje, griežti tarptautinių sankcijų paketai prieš šalis agresores, ekonominių santykių su Kinija ribojimai, energetikos krizė, lėmusi žaliavų kainų šoką. Tai stipriai paveikė verslus, visą ekonomiką, iškreipė mūsų įprastus kelius į užsienio rinkas, sutrikdė gamybos procesų planavimą bei jau sutartų užsakymų įgyvendinimą. Nors taisyklės nuolat keičiasi, tačiau eksporto, tarptautinės plėtros aktualumas išlieka, verslams belieka prisitaikyti prie esamos situacijos ir ieškoti išeičių. Nepaisant geopolitinių įtampų bei trūkinėjančių tiekimo grandinių, Lietuvos eksportas 2022 m. pirmo pusmečio ekonominius iššūkius įveikė 27,4 % augimu lyginant su 2021 m. pirmu pusmečiu. Antrasis šių metų pusmetis verslo bendruomenei atnešė naujus didelius iššūkius – augančias energetikos kainas, aukštą infliaciją. Todėl itin svarbu burtis, kalbėtis, dalintis. Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai yra verslo bendruomenė, kurioje patirties dalybos, pagalba vienas kitam, palaikymas ir kontaktų mainai yra nuolat vykstantys procesai. Kartu mes stipresni! Tad drąsiai sakau: „Eiti, negalima sustoti““, – kviesdamas burtis ir aktyviai įsitraukti į rūmų veiklas, pozityviai savo kalbą užbaigė Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Zigmantas Dargevičius.

Prezidentui antrino ir Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų tarptautinių ryšių ir protokolo skyriaus bei rūmuose veikiančio Enterprise Europe Network tinklo vadovė Agnė Jaraitė. „Vienas mūsų, tiek kaip rūmų, tiek kaip Enterprise Europe Network tikslų yra skatinti įmonių konkurencingumą tarptautinėje arenoje, padėti atrasti naujas rinkas ir įsitvirtinti jau esamose, padėti užmegzti naujus kontaktus. Tačiau mes siekiame ne tik teikti savo paslaugas, bet ir sudaryti sąlygas Jums semtis patirties vieniems iš kitų! Todėl labai džiaugiamės, kad šiandien savo įžvalgomis, pavyzdžiais ir istorijomis dalinsis net 6 verslo bendruomenės atstovai, savo sričių ekspertai. Ačiū Jums, pranešėjai, kad sutikote būti EKSPORTO KODO dalimis.“, – konferencijos pradžioje kalbėjo A. Jaraitė.

Visus susirinkusius į vieną didžiausių konferencijų Lietuvoje, skirtą būtent eksporto sričiai ir jos specialistams, sveikino AB „FASA“ pardavimų ir marketingo vadovė bei Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose veikiančio Eksportuotojų klubo vadovė Jolanta Petkevičienė.  Pastaroji kalbėdama apie iššūkių kupinus metus, kurie nepaliko verslui pasirinkimo, kaip tik greitai priimti reikiamus sprendimus, efektyviai prisitaikyti nuolat kintančioje tarptautinėje aplinkoje, kvietė prisijungti prie Eksportuotojų klubo bendruomenės narių. „Būdami bendruomenėje mokomės vieni iš kitų, tobulėjame, sujungę savo stiprybes galime įveikti visus užklupusius iššūkius ir išaugti dar stipresniais.“, – kalbėjo Jolanta Petkevičienė.

Jau ketvirtus metus konferenciją moderuoti organizatoriai patikėjo Pauliui Ausmanui, KIKA GROUP Eksporto vadovui. Kaip jis pats sako, pridėdamas Franklino Ruzvelto pamėgtą frazę: „Rami jūra neišugdo gero kapitono, o jeigu lyginsime jūrą su verslu, ji kaip niekada audringa šiandiena. Apie tai ir kalbėjome su puikiais pašnekovais ir praktikais – kaip išlikti ir išplaukti.“

Pirmoji savo įžvalgomis apie nestandartinius sprendimus „kitokio” pasaulio akivaizdoje bei naujomis praktikomis dalinosi Ieva Jurevičienė, UAB „Groward Group” naujų produktų kūrimo ir verslo vystymo vadovė. „Treji metai iššūkių: 2020 m. Covid-19 pandemija, 2021 m. Paukščių gripas ir 2022 m. Rusijos karas Ukrainoje įnešė daug sumaišties ir neaiškumo dėl ateities. Tai paskatino žiūrėti kūrybiškai į susidariusią situaciją ir ieškoti naujų išeičių bei sprendimų būdų. Vienas iš jų – pasinaudojus nepalankia, dėl siautėjančio paukščių gripo, didiesiems Europos tiekėjams, situacija, dėti pastangas ir užimti, praplėsti užsienio rinkas. Tam reikėjo „šaltą” kontaktą paversti sėkmingu pardavimu, tai atrodė itin sudėtinga, tačiau pasitelkus visas įmanomas verslo kontaktų paieškos priemones ir atkaklumą – rezultatas tikrai nustebino. Pardavimų skaičius išaugo,  įmonės klientų krepšelį papildė 8 nauji klientai – sėkmės konversija  18,7 %. “.

Dominykas Orda,  UAB „TeleSoftas“ verslo vystymo vadovas pasakojo apie tai, kai prasidėjus Covid‘ui, tradicinės pardavimo priemonės ir tikslai greitai pasikeitė, o tam tikru būdu ir išnyko, tradicinės pardavimo priemonės nebeveikė. Greitai adaptacijai prireikė daug puodelių kavos, pasitelkiant kūrybiškumą, net ranka rašytus atvirukus, vėl atnaujinti seniai pamirštus kontaktus. Kas iš to gausis? Atsakydamas į klausimą: „Nebandysi ir nesužinosi, kas bus.“ – dalinosi savo atrastomis praktikomis Dominykas Orda.

„Reikia visada ir visur ieškoti galimybių, net jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad kažkas nepasisekė taip, kaip tikėjotės. Galimybės gali slypėti ten, kur jų visai nesitikime. Nesėkmė trumpuoju laikotarpiu gali virsti į sėkmę ilguoju laikotarpiu.“, – dalindamasi nesėkmių ir sėkmių patirtimis kalbėjo šeimos verslo UAB „Jakelio žvakės“ rinkodaros vadovė, Rasa Jakelienė.

Leidyklos UAB „Jūsų Flintas“ direktorius, Sikstas Ridzevičius, nešinas atstovaujamos leidyklos žurnalais, perdavė juos į susirinkusios auditorijos rankas, kiekvienas galėjo iš arčiau apžvelgti ir susipažinti su leidyklos „Jūsų Flintas“ leidžiamų vaikiškų žurnalų bei knygų asortimentu. Daugiau nei 25 metus veikiančios leidyklos, galinčios pasigirti leidžiamų vaikiškų žurnalų paklausa ir populiarumu užsienio rinkose bei eksportu net į tolimiausias pasaulio šalis, direktorius  dalinosi patarimu: „Svarbu pamatyti „gaublį“ iš viršaus, o ne lyginti kitas rinkas su Lietuva.“. Ilgametę patirtį sukaupęs vaikiškų knygų, žurnalų gamybos ir leidybos srityje S. Ridzevičius po pranešimo sulaukė didelio susirinkusių į konferenciją dalyvių susidomėjimo bei gausos jų klausimų, vyko aktyvios diskusijos:  eksporto ambicijos ir nuolatinis strategijos gryninimas, kaip sėkmingai transformuoti Lietuvoje sukauptą patirtį? Kas yra tikrasis klientas? ir t.t.t.

„Nuo popieriaus, kviečiu pereiti prie medžio“, – pristatydamas savo pranešimą, juokavo  Egidijus Pečkys, UAB „Jūrės medis“ komercijos direktorius. Gamintojas dalinosi savo patirtimi, kaip jam pavyko sumažinti kylančias grėsmes ir sustiprinti reputaciją. „Eksportas trūkinėjančios tiekimo grandinės sąlygomis. Sutrikęs komponentų ir medžiagų įsigijimas bei pristatymas gali kelti tiesioginę grėsmę įmonės veiklai, jei bus laiku nesuvaldytas.“, – dalinosi įžvalgomis savo pranešime E. Pečkys.

Ir 2022 metų konferencijos „EKSPORTO KODAS: EITI NEGALIMA SUSTOTI“ pabaigoje pozityvus ir teikiantis vilčių žvilgsnis į ateitį. Įkvepiantis ir padrąsinantis UAB „ Elinta“ generalinio direktoriaus Vytauto Jokužio pranešimas. Prieš 31 metus įkūręs sėkmingai veikiančią, augančią ir užtikrintai su Amerikos milžinėmis konkuruojančią įmonę, Vytautas Jokužis motyvuodamas ir įkvėpdamas visus dalinosi patirtimi: „Sukurti naują gaminį, kuris būtų sėkmingas pasaulinėje rinkoje, niekada nepavyksta iš pirmo karto. Reikia kantrybės, tikėjimo tuo, ką darai ir sugebėjimo motyvuoti komandą pradėti viską iš naujo 10 ar 20 kartų. Ar verta kurti ir pradėti gaminti gaminius, kurie bus reikalingi ateityje? Taip, nes ateitis neišvengiamai ateina. Nauji produktai ateičiai – eksporto augimo garantija.“.

Dėkojame įmonių atstovams už įdomius pranešimus,  konferencijos moderatoriui Pauliui Ausmanui ir konferencijos partneriams, su kuriais bendradarbiaujame jau ne vienerius metus: „Ekspozicijų centras“, „LEGATTO“, modernaus ir inovatyvaus, aukščiausios kokybės šokolado gamintojui „CHOCO GROUP“ bei išskirtinės kosmetikos ir maisto papildų parduotuvei „NEWCRUSH“, įsteigusiems dovanas mūsų pranešėjams, salotų ir žaliųjų kokteilių barui „FRESH POST“, kurio šūkis – „VITAMINAI DARBUI“, įsteigusiems dovanas visiems dalyviams – kuponus, kuriuos kiekvienas gavęs galėjo iškeisti į salotų dėžutę bare „FRESH POST“.

Sakome „Ačiū“ visiems susirinkusiems ir lauksime kituose Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuojamuose renginiuose.

Daugiau konferencijos nuotraukų rasite NUOTRAUKŲ GALERIJOJE