Maži bepiločiai orlaiviai, populiariai vadinami dronais, gali būti naudojami įvairioms funkcijoms atlikti – nuo fotografavimo ir filmavimo iki dujotiekių apžiūros ir pasėlių purškimo. Tačiau jie taip pat gali kelti grėsmę lėktuvams ir žmonių privatumui. Ketvirtadienį Transporto komitetas pritarė ES aviacijos saugumo taisyklių pakeitimams, kuriais, be kita ko, būtų nustatyti esminiai saugumo reikalavimai dronams.
Šiuo metu lengvesni nei 150 kg dronai reguliuojami nacionaliniu lygmeniu ir skirtingos šalys jiems taiko skirtingus techninius, saugumo ir licencijavimo reikalavimus. Tai sukelia nemažai nepatogumų dronų gamintojams ir valdytojams, kurie nori juos eksploatuoti tarpvalstybiniu mastu.
Ketvirtadienį Transporto komiteto nariai pritarė ES civilinės aviacijos saugumo taisyklių pakeitimams, kuriais siekiama ES lygmeniu nustatyti esminius saugumo reikalavimus mažiau nei 150 kg sveriantiems dronams. Taip siekiama didesnio nuoseklumo ir aiškumo užtikrinant skrydžių saugumą ir žmonių privatumą. Europarlamentarų nuomone, daugiau nei 250 gramų sveriantys dronai turėtų būti privalomai registruojami. Dėl galutinio teksto toliau bus deramasi su valstybių narių atstovais ES Taryboje.
„Dronai vis labiau pastebimi mūsų kasdieniame gyvenime. Jie suteikia įvairių naujų galimybių žmonėms ir verslui. Visgi tai taip pat reiškia, kad gali įvykti nelaimingi atsitikimai, arba dronai gali būti naudojami siekiant padaryti žalą. Todėl mes pasisakome už naujas taisykles, kurios įpareigotų privalomai registruoti sunkesnius nei 250 gramų dronus, o viešoje erdvėje skraidinti dronus būtų galima tik turint būtinus įgūdžius. Šis reikalavimas nebūtų taikomas žaisliniams dronams, kurie sudaro didelę daugumą dabar naudojamų bepiločių orlaivių“, – kalbėjo EP nuomonę šiuo klausimu parengęs Marian–Jean Marinescu (Europos liaudies partija, Rumunija).