Ar esate pasiruošę Indijos rinkai?

Indija – viena didžiausių ir sparčiausiai augančių ekonomikų pasaulyje. Prognozuojama, kad iki 2025 m. Indija taps trečia pagal dydį ekonomika (vertinant šalies bendrąjį vidaus produktą) bei trečia didžiausia vartotojų rinka pasaulyje. Tačiau Lietuvos verslui ši rinka dar neatrasta – Indija yra tik 50-ta pagal svarbą Lietuvos eksporto partnerė ir 38-ta importo partnerė. Daugiausiai eksportuojama plastikai ir jų dirbiniai, mediena ir medienos dirbiniai, verpalai, o importuojama tekstilės dirbiniai, žuvys ir vėžiagyviai, mechaniniai įrengimai, farmacijos produktai, geležis ir plienas.

Indija yra labai didelė rinka, kurios negalima vertinti vienareikšmiškai. Šalis suskirstyta į 28 valstijas, kiekviena jų turi savo specifiką bei išskirtinumą. Ieškant verslo partnerių Indijoje arba planuojant investicijas šioje šalyje yra itin svarbu įvertinti skirtumus tarp valstijų, jas sieja tik bendra mokesčių sistema. Žengiant į Indijos rinką labai svarbų vaidmenį vaidina patikimas vietinis partneris. Pasiūlymų bendradarbiauti galima sulaukti daug ir įvairių, tačiau patikimus partnerius visada padės atsirinkti prekybos rūmai, ambasados, ES institucijos ir iniciatyvos šalyje. Taip pat, darbas Indijos rinkoje reikalauja ilgalaikės strategijos – gali prireikti nuo 3 iki 5 metų kol bus pradėtas generuoti pelnas.

Jau pradedant žengti pirmuosius žingsnius Indijoje, kaip ir bet kurioje kitoje užsienio rinkoje, itin svarbu yra intelektinės nuosavybės apsauga. Pirmiausia reikėtų įvertinti kas yra įmonės intelektinis turtas konkrečiu atveju ir ar jis gali būti patentuojamas būtent Indijoje (nes ne visas prekes, išradimus ar procesus yra galimybė patentuoti šioje rinkoje).

Daugiau konkrečių ir pagal verslo specifiką pritaikytų patarimų besižvalgantiems ar žengiantiems į Indijos rinką – klausimyne „Are you ready for INDIA?“. Užpildžius klausimyną pateikiama ataskaita ar įmonė yra tinkamai pasiruošusi „užkariauti“ Indijos rinką bei rekomendacijos, kurias sritis reikėtų sustiprinti. Įrankis Europos Sąjungos (ES) įmonėms yra nemokamas.

Enterprise Europe Network balandžio 14 d. organizavo seminarą „Verslo galimybės ir iššūkiai Indijos rinkoje. ES parama“. Plačiau apie Indijos rinką, besivystančius verslo sektorius, ES paramos priemones verslui besidominčiam Indijos rinka bei intelektinės nuosavybės apsaugą – seminaro medžiagoje: