Pokalbis su UAB „Amber Paper“ direktoriumi Aidu Ditkumi vyko likus savaitei iki 2025 metų pradžios, todėl vienas pirmųjų klausimų buvo su kokia nuotaika jis ir jo vadovaujama įmonė palydi senuosius ir pasitinka naujuosius metus. Vadovas pasidžiaugė, kad 2024-ieji buvo sėkmingi, todėl šiuos metus jis palydi su gera, pakilia nuotaika, šypsena ir tiki, kad ateinantieji metai bus dar geresni. Aidas Ditkus prasitarė, kad 2025-iems turi daug planų ir idėjų, todėl naujaisiais metais jis laukia stabilaus įmonės augimo.
2002 m. įkurta „Amber Paper“ silikonizuoto kepimo popieriaus ir grilio maišelių, skirtų maisto pramonei, gamintoja, sparčiai auga ir jau spėjo įsitvirtinti eksporto rinkoje. Nuolat išleisdama naujus gaminius, įmonė siūlo sprendimus įvairioms pramonės šakoms: maisto pramonės įmonėms, konditerijos gamintojams, kepykloms. Esame popieriaus konvertuotojai – pagal klientų pageidavimus ir poreikius pjaustome jį į lapus, sukame į rulonus, dedame spaudą. Pasak jo, savo nišą įmonė atrado dėl įmonės veiklos pozicionavimo. Taip pamažu buvo susitelkta į popieriaus ir pakuočių maistui gamybą. Tai niša, kuri yra sudėtinga, bet svarbi ir labai įdomi, – sako įmonės vadovas, – nors ir čia konkurencijos netrūksta. Vis dėlto, kai tu darai tai labai gerai, ateina sėkmė.
„Esame šitoje rinkoje profesionalai, – pabrėžia Aidas Ditkus. – Baltijos šalyse ir didžiojoje Lenkijos dalyje tokio lygio įmonės kaip mūsų turbūt nėra“. Pasak jo, bene didžiausias jų privalumas yra tai, kad jie atsakė sau į klausimą, ko jie nedaro. Jie nesiblaško, specializuojasi tik popieriaus, kuris turi tiesioginį kontaktą su maistu, gamyboje, nedirba su spaudos popieriumi, su pakuotės kartonu ir pan.
„Amber Paper“ nerasime ant „Maximos“ lentynų – įmonė dirba vadovaudamasi B to B (angl. business to business) arba verslas verslui principu. Užtat įmonės popierių noriai naudoja didžioji dauguma Lietuvos kepyklų. „Amber Paper“ siūlomas popierius atlaiko didelį karštį, ant jo neprilimpa kepiniai, jis užtikrina gaminių kokybę. Įmonės produkcijos rasime ir Lietuvos degalinėse, perkant karštą sumuštinį. Didelė tikimybė, jog maišeliai, kuriuose sumuštiniai šildomi, yra įmonės gaminys. Pasak „Amber Paper“ direktoriaus, jų gaminami maišeliai yra draugiški gamtai, biologiškai suyrantys (angl. biodegradable), esant aukštai temperatūrai jokia cheminių elementų migracija iš pakuotės į maisto produktą nevyksta.
Vis dėlto Aidas Ditkus pripažįsta, jog jo vadovaujama įmonė daugiausia dirba eksportui. Tik apie dešimt procentų pajamų ateina iš Lietuvos, visą kitą pagaminamą produkciją įmonė eksportuoja į užsienį. Jau dešimt metų „Amber Paper“ dirba Europos rinkoje: Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Balkanų šalyse, Nyderlanduose, šiek tiek įmonės eksporto iškeliauja ir į Šiaurės Afriką.
JAV – naujausia „Amber Paper“ eksporto rinka, skaičiuojanti vos metus. Paklaustas, kaip pavyko atverti į ją duris, vadovas sako, jog partnerių jie daugiausia ieško verslo forumuose. Kaip vieną ryškiausių tokių forumų pavyzdžių įmonės vadovas paminėjo jau keletą metų Lietuvos diplomatinių atstovybių JAV ir Kanadoje, Baltijos Amerikos prekybos rūmų, „Global Lithuanian Leaders“, Amerikos Lietuvių Bendruomenės, Pasaulio lietuvių meno tarybos, „World Business Chicago“, lietuvių profesionalų klubų ir kt. organizacijų organizuojamus Šiaurės Amerikos Lietuvos verslo forumus (angl. North American Lithuanian Business Forum, arba NALB). 2023 metais toks forumas vyko Čikagoje, šiemet – Niujorke, o 2025 metais vyks Bostone.
Aido Ditkaus vadovaujama įmonė šiame forume dalyvauja jau dveji metai. Pasak jo, būtent iš ten ateina kontaktai ir galimybės. Labai svarbu dirbti su Amerikos ir Kanados lietuviais. Po daugelio apsilankymų Šiaurės Amerikoje užsimezgė geri ryšiai, JAV ir Kanados lietuviai labai geranoriškai nusiteikę padėti, be to, kur kas mažiau kultūrinių skirtumų ir daugiau bendrystės.
„Dabar esame susitelkę į Amerikos rinką, – sako Aidas Ditkus. – Ten turime visas galimybes, o kadangi siūlome tik aukštos kokybės gaminius, tai leidžia mums būti konkurencingiems.“ Per pastaruosius metus „Amber Paper“ įsikūrė įmonę Čikagoje, surasti ten partneriai padeda įsitvirtinti JAV rinkoje ir toliau plėtoti verslą, pamažu įsibėgėja vis nauji projektai.
Prie įmonės sėkmės eksporto rinkoje svariai prisidėjo ir Enterprise Europe Network (EEN). Pasak Aido Ditkaus, apie EEN jis sužinojo per Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmus (VPPAR), iškart tapus VPPAR nare. Aidas Ditkus sako, jog jis noriai dalyvauja visuose tinklo renginiuose. Nemažai padeda ir VPPAR. „Amber Paper“ vadovas išskyrė Eksporto klubą, kuris kitąmet švęs penkerių metų sukaktį. Klubas vienija Lietuvos eksportuotojus, susitikimų metu dalijamasi patirtimi, įžvalgomis. „Tai puiki vieta pasidalinti patirtimi, verslo nuotykiais, jei taip galima sakyti, ir klaidomis, kurių nereikėtų daryti, taip pat sėkmės istorijomis, kurios užveda ant kelio“, – sako Aidas Ditkus.
Paprašytas pasidalyti patarimais mažoms ir vidutinio verslo Lietuvos įmonėms, kurios norėtų rasti partnerių užsienio šalyse, Aidas Ditkus atsakė, kad jei esate maža ar vidutinė įmonė, kol kas nedirbanti su eksportu, pirmas žingsnis, kurį reikėtų žengti, tai užmegzti ryšį su VPPAR. „Čia būtų abėcėlė, pažintumėte eksporto raides, – pataria „Amber Paper“ vadovas. – Antras žingsnis būtų EEN arba Šiaurės Amerikos Lietuvos verslo forumai, kurie įmones išmokytų skaityti, nes, nežinant raidžių arba nepadarius namų darbų, nėra ten ko eiti: būsite nesuprasti arba gausite tokių užsakymų, kurių nesugebėsite pagaminti. Tada ir tas partneris, kurį surasite, nusivils, ir jums patiems neliks motyvacijos.“
Svarbiausias patarimas: viską versle darykite sąžiningai ir su meile, tada viskas vyks gerai.