Lietuva

Mantas Vilys: Europos Komisija įvertino LIC inicijuotą pagalbą Ukrainos verslams

Ukrainoje nesiliaujanti Rusijos agresija jau tęsiasi taip ilgai, jog imame prie jos priprasti. Vis tik šiomis dienomis svarbu nepasiduoti nuovargiui ir toliau visomis išgalėmis padėti broliškai šaliai ne tik karinėmis, tačiau ir visuomeninėmis bei ekonominėmis priemonėmis. Vykstantis karas stipriai veikia ne tik Ukrainos, Lietuvos ir visos Europos visuomenes, bet ir čia įsikūrusius verslus, o dėl karo veiksmų sutrūkusios tiekimo grandinės daro didelę žalą įmonėms. Siekdama spręsti šiuos iššūkius, Europos Sąjunga ėmėsi ieškoti būdų, kaip padėti verslams atsitiesti. 

Ilgametė darbo su įmonėmis patirtis leido pasiūlyti savalaikį sprendimą

Drauge su Lietuvos inovacijų centro komanda jau pirmosiomis karo dienomis nusprendėme, jog turime veikti ten, kur jaučiamės stiprūs, esame sukaupę reikšmingą patirtį ir galime būti iš tiesų naudingi – dirbti su verslu. Prasidėjus karui Ukrainos verslai buvo priversti palikti pavojingas teritorijas, persitvarkyti arba užverti duris, o jų partneriai, tiekėjai ir pirkėjai – galvoti, kaip tęsti veiklą šiomis sudėtingomis sąlygomis. 

Enterprise Europe Network atstovai Lietuvoje, koordinuojami Lietuvos inovacijų centro, remiami Europos Komisijos, kitų tinklo narių ir Europos klasterių bendradarbiavimo platformos inicijavo Tiekimo grandinių atsparumo platformą. Tai – virtuali erdvė, skirta bendradarbiavimui ir pažinčių užmezgimui, padedanti įmonėms išsaugoti, restruktūrizuoti ar pakeisti esamas tiekimo grandines, apsirūpinant žaliavomis, prekėmis ir paslaugomis, kurių reikia, kad galėtų veikti visu pajėgumu.

Pasiūlytas sprendimas sulaukė sėkmės

Iniciatyva tikriausiai būtų likusi tik idėja, jei partneriai visoje Europoje nebūtų pasirengę veikti greitai ir ryžtingai. Nuo pirminės idėjos iki visiško įgyvendinimo platforma buvo sukurta per tris savaites. Tai gali pasirodyti kaip ilgas laiko tarpas, tačiau, jei atsižvelgsime į iššūkio sudėtingumą ir dalyvaujančių suinteresuotųjų šalių gausą, didžiuojamės tuo, ką pasiekėme. 2022 m. liepą platformoje buvo užsiregistravę daugiau nei  815 dalyvių, atstovaujančių daugiau nei 40 pasaulio šalių. Iki šiol platforma sulaukė daugiau kaip 19 tūkstančių peržiūrų, o tai rodo jos pridėtinę vertę įmonėms visame pasaulyje.

Tiekimo grandinės atsparumo platformos sėkmę indikuoja ir šio įrankio replikavimo potencialas. Šiandien analogišką verslo-verslui (B2B) platformą drauge su Europos Komisija, Enterprise Europe Network bei Europos klasterių bendradarbiavimo platforma Lietuvos inovacijų centras yra sukūręs ir Ukrainos grūdų ir kitos agro-maisto produkcijos tiekimui į Europą skatinti. Birželio pabaigoje vykusiame Enterprise Europe Network koordinatorių susitikime su Europos Komisijos atstovais išgirdome itin aukštą įvertinimą, jog krizės akivaizdoje platforma tapo įrankiu, įgalinusiu verslus telktis į naujas tiekimo grandines, formuoti partnerystes bei ieškoti būdų užtikrinti tolimesnę veiklą. 

Bendras idėjos įgyvendinimas ir Europos institucijų pasitikėjimas – didelis Lietuvos inovacijų centro kaip institucijos įvertinimas. Tačiau šiandien drauge su komanda net smarkiau džiaugiamės matydami platformoje užsimezgusių partnerysčių rezultatus: pasirašytas sutartis, atrastus naujus partnerius, prasidedančius bendrus darbus. Tikimės, kad tai tik pirmieji žingsniai, kuriais prisidėsime prie Ukrainos sėkmės ir šios šalies verslų atsigavimo karui pasibaigus.