Lietuva

Inovacijos Lietuvos tekstilės ir aprangos sektoriuje

Lietuvos tekstilės ir aprangos sektoriui neretai klijuojama tradicinės pramonės etiketė. Šį fenomeną kuria patys lietuviai, kai tuo tarpu tarptautinėje rinkoje Lietuva pastebima kaip inovatyvius bei tvarius sprendimus tekstilės pramonėje taikanti šalis.  

Išlaikantys tekstilės ir aprangos pramonei aktualias tradicijas industrijos atstovai tuo pat metu rodo iniciatyvą diegti įvairius skaitmeninius sprendimus. Vis aktualesne tampanti klimato kaitos problema taip pat priverčia susimąstyti apie gamybos procesų daromą poveikį aplinkai, todėl prioritetu tampa ir atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas bei atliekų perdirbimas. Ši unikali pusiausvyra tarp ilgamečių tradicijų ir atvirumo technologiniam proveržiui padeda išsiskirti tarptautinėje rinkoje su tokiais vienetiniais produktais kaip perdirbamas linas, kurį galimai pasaulyje gaminame vieninteliai. 

Lyderiaujančios šalies tekstilės įmonės savo produktus pristato bei daug žadančių tarptautinių partnerysčių ieško globalių sektoriaus parodų bei konferencijų metu. Pastaruoju metu didelio lankytojų susidomėjimo susilaukiantys tokio masto renginiai, pagrindinį dėmesį skirdami konkrečios industrijos inovacijoms bei naujausioms skaitmeninėmis technologijoms, įmonėms suteikia galimybę ne tik konkuruoti tarptautin ėje rinkoje, tačiau ir pasisemti įkvėpimo bei idėjų iš kitų sektoriaus atstovų.  

Šiais metais net 10 namų tekstilės įmonių iš Lietuvos dalyvavo verslo misijoje Milane, vienoje įtakingiausių pasaulio tekstilės ir aprangos parodų – ITMA 2023. Kas ketverius metus vykstantis renginys suburia pagrindinius pramonės atstovus iš viso pasaulio, suteikia erdvę naujausių tekstilės ir drabužių apdorojimo technologijų, mašinų ir medžiagų pristatymui bei skatina ekosistemos dalyvių bendradarbiavimą ir partnerystę. 

Enterprise Europe Network Lietuva bei E-DIH.LT organizuota verslo misija Lietuvos įmonėms suteikė galimybę gyvai susitikti bei bendradarbiavimo galimybes aptarti su dešimtimis industrijos atstovų iš užsienio. Vienas iš verslo misijos dalyvių, UAB Barker Textiles vadovas pažymėjo tokių renginių svarbą: „Tiek individualių verslo susitikimų, tiek tematinių seminarų metu užsimezgusios diskusijos atskleidė, jog tekstilės pramonė yra svarbi Europos ekonomikos dalis, pritraukianti nemažą investicijų kiekį. Iš tikrųjų parodoje susirinko įvairūs industrijos atstovai – sutikome ne tik žaliavų bei technologijų tiekėjus, tačiau ir jau esamus klientus, kurie džiaugėsi, kad atidžiai sekame naujausias technologijas.” 

Verslo misijoje dalyvavę Lietuvos gamintojai teigė palaikysiantys ryšius su dešimtimis susitikimų metu užmegztų kontaktų, o netolimoje ateityje su dalimi iš jų ir pasirašysiantys partnerystes užtikrinančias sutartis.   

Prie verslo misijos organizavimo prisidėjo Enterprise Europe Network Lietuva, padedanti mažoms ir vidutinėms įmonėms rasti tarptautinius partnerius; iniciatyva E-DIH.LT – Lietuvoje veikiantis Europos skaitmeninių inovacijų centras, teikiantis konsultacijas verslo skaitmenizacijos klausimais; Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos (LATIA) vykdomas projektas „Naujos galimybės“, dalinai finansuojantis misijos dalyvių kelionės karštus. Prie verslo misijos prisidėjo Innovhub Stazioni Sperimentali per l’Industria S.r.l.

Lietuvos inovacijų centro informacija