Lietuva

Finansinė parama MVĮ, kuriančioms ir norinčioms apsaugoti savo intelektinę nuosavybę – II etapo kvietimas

2021 m. kovo 1 d. prasidės antrasis Europos Komisijos (EK) ir Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (ESINT) pilotinio projekto, skirto dalies prekių ženklų ir dizaino apsaugos išlaidų kompensavimui, etapas. Pasinaudojus šiuo projektu, galima susigrąžinant 50 proc. prekių ženklų ar dizaino registracijos mokesčio ir 75 proc. intelektinės nuosavybės (IN) išankstinio vertinimo (IPScan) paslaugos mokesčio.

Šis pilotinis EK ir ESINT projektas bus įgyvendinamas visus metus, prašymus kompensacijai skirti galima teikti per vieną iš 5 etapų. Antrasis etapas prašymams teikti prasidės kovo 1 d. ir tęsis iki kovo 31 d.

Pirmasis projekto etapas vyko sausio 11-31 d. ir, apibendrinę jo metu pateiktų prašymų kompensacijai skirti skaičių galime pasidžiaugti, kad Lietuvos verslo subjektai buvo vieni aktyviausių Europos Sąjungoje.

Per sausio mėnesio kvietimą prašymus kompensacijai skirti pateikė 1175 pareiškėjai iš atskirų ES valstybių, išreikšdami norą pasinaudoti beveik 3 tūkstančiais paslaugų kompensavimo pagal šį projektą galimybėmis. Dažniausiai buvo prašoma skirti kompensaciją ES prekių ženklui registruoti (1178 ketinami registruoti ES prekių ženklai) ir nacionalinių prekių ženklų registracijai (1115 nacionaliniai prekių ženklai atskirose ES valstybėse). Pareiškėjai taip pat nurodė ketinantys registruoti 307 Bendrijos dizainus bei 275 nacionalinius dizainus. Valstybėse, kuriose nuo metų pradžios teikiama IPScan paslauga, 69 pareiškėjai kreipėsi dėl išlaidų šiai paslaugai gauti kompensavimo.

Lietuvos verslo subjektai per pirmąjį etapą pateikė 63 prašymus, kuriuose prašė skirti kompensaciją padengti registravimo išlaidas dėl 66 ES prekių ženklų, 19 nacionalinių prekių ženklų Lietuvoje, 23 nacionalinių prekių ženklų kitose ES valstybėse, 32 Bendrijos dizainų ir 1 nacionalinio dizaino Lietuvoje. Dėl paramos dažniausiai kreipėsi mikro įmonės (70 procentų), mažos ir vidutinės įmonės sudarė po 15 procentų. Beje, prašymus kompensacijai skirti gali teikti ne tik visos mažos ir vidutinės įmonės, bet ir asmenys, dirbantys pagal verslo liudijimą ar individualios veikos pažymėjimą ar turintys ūkininko statusą, nepriklausomai nuo to, ar šie subjektai yra PVM mokėtojai, ar ne.

Įdomu ir tai, kad šio projekto galimybėmis apsaugoti savo prekių ženklus ir dizainą Lietuvoje, pateikiant nacionalines registracijas, pasinaudojo ir 21 verslo subjektas iš kitų ES valstybių – pateikta 30 nacionalinių prekių ir 7 nacionalinių dizainų registravimo Lietuvoje prašymai.

VPB direktorė Irina Urbonė, apžvelgdama pirmojo projekto etapo rodiklius sako, kad skaičiai iš tiesų džiugina ir tai rodo, jog šis projektas itin aktualus ir naudingas mažam ir vidutiniam verslui, suprantančiam, kad intelektinės nuosavybės apsauga išlieka aktuali ir pandemijos bei verslo veiklos apribojimų laikotarpiu.

Pažymėtina, kad antrajame projekto etape Lietuvos verslo subjektai prašyme kompensacijai skirti gali pasirinkti ne tik prekių ženklų registracijos ir (arba) dizaino paraiškos padavimo mokesčio kompensavimą, bet ir intelektinės nuosavybės išankstinio įvertinimo paslaugos mokesčio kompensavimą. IPScan paslaugos nauda – verslo subjekto turimų ir kuriamų intelektinės nuosavybės objektų išankstinis įvertinimas ir išsamios rekomendacijos dėl efektyviausios šių objektų apsaugos būdų ir kelių.

Kartu norime atkreipti dėmesį į tai, kad ketinantys pasinaudoti šio projekto galimybėmis prašymus kompensacijai skirti ir paskesnius veiksmus turi atlikti laikydamiesi nustatytos prašymų teikimo žingsnių eigos. Išsamią informaciją apie projekto etapus, pagrindinius dalyvavimo projekte principus ir sąlygas bei atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus rasite VPB svetainėje: https://vpb.lrv.lt/lt/aktualu/islaidu-in-objektu-apsaugai-kompensavimas

Dėl papildomos informacijos ar kilus klausimams, galite kreiptis tiesiogiai į ESINT –smefund@euipo.europa.eu arba į Valstybinį patentų biurą – mviprojektas@vpb.gov.lt.

KVIEČIAME IŠLAIKYTI AKTYVŲ NAUDOJIMĄSI ŠIA ES PARAMA IR APSAUGOTI SAVO PREKIŲ ŽENKLUS BEI DIZAINUS LIETUVOJE IR EUROPOS SĄJUNGOJE!

LR Valstybinio patentų biuro informacija