Lietuva

TVARI ATEITIS parodoje pristatyti tvaraus verslo pavyzdžiai

Praeitą savaitę Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai dalyvavo pirmą kartą LITEXPO organizuojamoje TVARI ATEITIS parodoje. Viena iš prioritetinių Enterprise Europe Network teikiamų paslaugų sričių kaip tik ir yra diegti inovacijas, kurti naujus produktus ir paslaugas bei padėti įmonėms pereiti prie tvaresnių verslo modelių. Dešimt mažų įmonių buvo pakviestos pristatyti savo inovatyvias tvarumo idėjas, produktus ar paslaugas bendrame Enterprise Europe Network stende. Vilniaus PPAR komanda stendo lankytojams pristatė ir Enterprise Europe Network Lietuvą atstovaujantį konsorciumą bei didžiausio pasaulyje verslo paramos tinklo teikiamas galimybes tarptautinės plėtros ambicijų turinčiam smulkiajam ir vidutiniam verslui.

TVARI ATEITIS renginys siekia apjungti verslą, organizacijas ir institucijas bei bėgant metams augti į vieną didžiausių tvarumo temos renginių Lietuvoje. Šiemet paroda sulaukė virš 4000 lankytojų, kas viršijo pirmos parodos lūkesčius. Joje pristatyti tvarių pakuočių sprendimai, gerosios praktikos pavyzdžiai, organizuotos įvairios tvarumo dirbtuves ir diskusijos. Taip pat vyko verslui skirta praktinė konferencija TVARUMO PLANAS, kuri sulaukė virš 200 verslo atstovų.

Dalinamės Vilniaus PPAR bendro stendo dalyvių įspūdžiais ir atsiliepimais:

„Stiprėjant klimato kaitos padariniams ir reaguojant į ekonominius pokyčius natūraliai kyla noras vartoti daugiau lokalios produkcijos. Tik žinodamas žaliavai renkamų žiedų, sėklų ir šaknelių augimvietes, net pats rinkdamas, gali drąsiai teigti, kokia ji natūrali, švari ir kokybiška. DVARO KAVOS išteklius naudojame maksimaliai efektyviai, gaminame tik konkrečiam poreikiui apskaičiuotus produkcijos kiekius. Jokio perteklinio kaupimosi lentynose, produkcija – tik šviežiausio skrudinimo ar džiovinimo, gabenimo apimtys taip pat optimaliausios, tad laimi visi. Renkamės maksimaliai perdirbamas, neperteklines pakuotes, o vyninio popieriaus etiketes paprasta ir nebrangu atsispausdinti mažiems kiekiams, pritaikyti kitiems prekiniams ženklams ar asmeniniams užsakymams. Dėkojame už įdomią ir naują patirtį parodoje. Netikėtai tapę karštų gėrimų tiekėjais konferencijos Tvarumo planas dalyviams gavome puikų iššūkį ir patirtį ateičiai. Enterprise Europe Network stende jautėmės išties pastebėti: sulaukėme ir pirkimų vietoje, ir didmenos užsakymų, užsimezgė šaunių bendradarbiavimo galimybių. Turėjome puikią terpę pasitikrinti, kaip esame priimami atvykusių iš užsienio ir kaip vertėtų pozicionuotiskitas tradicijas turinčiose rinkose.  Ir galiausiai – gavome puikią progą permąstyti ir išdiskutuoti savo verslo tvarumo vertinimo rodiklius, iš naujo įsivertinti CO2 pėdsaką“, – pasakojo Užupių manufaktūra vadovė Viktorija Gorbatenko.

URBANFOOD savo gamybos procesams taiko žiedinės ekonomikos principus ir vadovaujasi tarptautiniu Žiedinės ekonomikos standartu. „Gamybai naudojame žaliavas, kurios, dėl savo išvaizdos, nepatenka į prekybos centrus, taip sumažindami ūkininkų praradimus ir užaugintos produkcijos švaistymą. Gamybos procese atsiradusias maisto atliekas kompostuojame specialiais įrengimais ir kaip trąšas naudojame ūkio augalams tręšti. Dalį gamybai reikalingos elektros sugeneruoja saulė. URBANFOOD produktai yra ilgo galiojimo, juos lengva transportuoti, tad žmonės gali lengvai įsidėti į kelionę ar mažiau išmesti nusipirktų šviežių produktų. Taip pat maksimaliai išsaugojame šviežių produktų maistinę vertę ir suteikiame galimybę žmonėms išvengti sezoniškumo – lietuviškomis, sveikatai palankiomis gėrybėmis mėgautis visus metus“ – tvarumo konceptą pristatė įmonės vadovė Gintarė Laucė.

„Ačiū, Vilniaus rūmams, kad pakvietėte dalyvauti. Nors pirmoji paroda buvo nedidelė, tačiau tikime, kad tai ateities tema ir kitais metais tiek dalyvių, tiek lankytojų jau bus daug daugiau“.

Burbuliukas ir Co parodoje pristatė inovatyvią vandens sistemą GENIUS, kuri sujungia moksliškai paremtą technologiją su aukščiausios kokybės medžiagomis, įgalindama namuose turėti visą skirtingų vandenų kompleksą.

GENIUS sistema tai daugiau nei tik penki visiškai skirtingi vandenys – tai galimybė gyventi sveikiau, švariau, tvariau. Priklausomai nuo pasirinkimo, GENIUS gali ne tik pašalinti kenksmingas medžiagas iš vandens, suteikti antioksidacines ar dezinfekcines savybes, bet ir praturtinti jį reikalingais mineralais, taip suteikdama vartotojui galimybę pasirinkti vandenį, geriausiai atitinkantį jo poreikius. Įsigijus šią sistemą namuose eliminuojamas plastikinės taros naudojimas“, – sakė įmonės vadovė Inga Tribuišienė.

SOTUKAI gaminami iš išskirtinai augalinės kilmės produktų (sukeliamas šiltnamio efektas žymiai mažesnis nei gyvulininkystės). Gamyba vyksta be atliekų. Gamybai naudojama iš saulės gaunama elektros energija. Nemaža dalis ingredientų perkama iš Lietuvos ūkininkų ar gamintojų (kanapės, linų sėmenys, džiovintų uogų – aviečių, juodųjų serbentų, šaltalankių, svarainių ir kt. – milteliai).„Ačiū už galimybę prisijungti prie tokios šaunios kūrėjų komandos! Dalyvavimas TVARI ATEITIS parodoje mums suteikė galimybę dar geriau suprasti tvarumo idėjų svarbą tiek kaip vartotojams, tiek kaip gamintojams. Tikime, kad kiekvieno mūsų, kad ir patys mažiausi, tačiau tinkama linkme nukreipti žingsniai tvarumo link neabejotinai prisideda prie bendro tikslo.  O dalindamiesi gera patirtimi, praktika ir kuriamais santykiais – išmokome taip elgtis ir kitus“, – įspūdžiais dalinosi verslo savininkė Snieguolė Zavadskienė.

 

ROUNDOOZE – tai pirmasis prekinis ženklas Europoje, kuris siūlo didelę avinžirnių skonių įvairovę. „Ši verslo idėja kilo mums, nes esame šeima, kuri yra aktyvi ir orientuota į sveiką gyvenimo būdą. ROUNDOOZE avinžirniai yra alternatyvus užkandis tiek skubantiems, keliaujantiems, sveikai besimaitinantiems, tiek vaikams ar vakarėlių užkandžiams ir pan. Labai ačiū, kad pagalvojote apie mus ir pakvietėte į TVARI ATEITIS renginį. Džiaugiamės gavę daug naudingos informacijos ir esame labai dėkingi draugiškai Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų komandai, kuri asistavo mums visą parodos laiką“, – dėkojo MB Unikor vadovas Rokas Balinskas.

„Apie oro užterštumą ir globalinį atšilimą kalbama daug ir garsiai, bet ar tiek pat ir prisidedama prie žalos mažinimo? Vienkartiniai plastikiniai ir laminuoti popieriniai puodeliai kasdien prisideda prie fenomenalaus taršos lygio augimo, kuris 1000 metų patenka į dirvožemį ir vandenynus. Mes turime sprendimą, kuris padės kiekvienam iš mūsų bent maža dalele prisidėti prie šios masyvios problemos sprendimo. Siūlome plastikiniams indams alternatyvą –VALGOMUS INDUS, kurių sudėtyje tik natūralūs ingredientai. Atsigerkite mėgstamo gėrimo ir užkąskite sveiku užkandžiu – valgomu puodeliu“, – parodos lankytojus kvietė ragauti Ariana Preibienė. „Ačiū VPPAR už kvietimą ir nuostabią patirtį parodoje“, – sakė VALGOMI INDAI savininkė.

UAB PROSAPIA direktorė Rasuolė Jasnauskienė džiaugėsi, kad „2016 m. įkvėpti Suomijos pavyzdžio sukūrė tvarų, socialiai atsakingą verslą. Mes suteikiame džiaugsmą, funkcionalumą ir kuriame tradicijas. BABY’S NEST– vienintelė pasaulyje, tokia saugiausia – lovelė, lizdas, atkeliaujantis su pirmaisiais reikalingiausiais daiktais mamai ir mažyliui. Kokybei ir tvarumui užtikrinti mes kruopščiai atrenkame ir patys gaminame produktus. Susipažinkite su šeimos nariais:

Leidžiame mėgautis laiku, nes žinome jo vertę. Esame laimingi galėję pristatyti savo gaminius parodoje TVARI ATEITIS“.

Ū K A I atstovauja žiedinės tekstilės sritį. Aksesuarams kurti naudojamos perdirbtos žaliavos tokias kaip perdirbto plastiko butelio verpalai, perdirbta vilna.

„Su kiekvienu parduotu gaminiu remiame Plastic Bank organizaciją, kuri valo plastiką iš vandenynų pakrančių ir remia vargingiausiai gyvenančias bendruomenes. Noriu padėkoti, kad pakvietėte dalyvauti parodoje. Joje buvo įdomu ir naudinga pabendrauti su kitomis Lietuvos įmonėmis, ką jos veikia, kaip joms sekasi ir pasidalinti tvarumo praktikomis. Mums buvo labai naudinga patirtis. Ačiū Vilniaus PPAR komandai, iš kurios visuomet galima sulaukti pagalbos ir patarimų. Ateityje parodoje norėtųsi matyti daugiau tvarių įmonių, daugiau įdomių dirbtuvių ir, žinoma, daugiau pačių parodos lankytojų“, – sakė Ū K A I vadovė Darija Ilevičiūtė-Zaveckienė.

AVENUE ART prekės ženklu pažymėti šilko aksesuarai, skarelės, peteliškės ir fantazijos yra M. K. Čiurlionio paveikslų replikos, atspaustos ant aukštos kokybės itališko šilko. Bendradarbiaujant su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi dizainerė Jolanta Talaikytė sukūrė aksesuarų dizainą, o gamybos metu siekiama išsaugoti originalias  garsaus Lietuvos menininko paveikslų spalvas.

„Kas mus sieja su tvarumu? Didžiausias mūsų indėlis į tvarumą yra būtent skarelės dizainas. Garsių Lietuvos menininkų M. K. Čiurlionio, Stasio Eidrigevičiaus paveikslų atvaizdai skarelėms suteikia papildomą, ilgai išliekančią vertę. Toks aksesuaras neišeis iš mados, jis branginamas, jį turintis žmogus turės ilgai. Dėl ypatingai aukštos kokybės Komo šilko ir rankų darbo, ši skarelė yra potenciali šeimos relikvija, kurią brangins vaikai ir anūkai. Dažnai būtent su tokia intencija jas perka žmonės savo vaikams dovanų. Pasaulyje garsūs prekių ženklai daug investuoja į kokybę, ženklą ir dizaino atpažįstamumą, todėl neretai antikvaro parduotuvėse galime rasti jų skarelių, kurios keliauja iš rankų į rankas, neprarasdamos savo vertės. Labai tikimės, kad ir mūsų AVENUE ART skarelės bus taip vertinamos.

Įspūdžiai po parodos patys geriausi. Buvo labai miela susitikti tiek pozityvių žmonių. Ko gero aplinkai draugiški žmonės yra draugiški bei geranoriški ir vieni kitiems. Vertiname Vilniaus PPAR suteiktą galimybę dalyvauti parodoje, nes be jos greičiausiai būtume praleidę gerą progą susipažinti su išradingais, tvariais verslais. Ačiū. Tikime, kad užsimezgę nauji kontaktai visiems bus naudingi. Sena tiesa, kad mes stiprūs ne po vieną, ir šį kartą pasitvirtino, -pasakojo Jolanta Lunevičienė, AVENUE ART atstovė.

SOLIPORT kuria ir gamina konstrukcinius sprendimus saulės elektrinių montavimui virš automobilių stovėjimo aikštelių.

„Šios aikštelės yra silpnai išnaudotos erdvės miestuose, šalia elektros vartotojų, kuriose statant elektrines yra mažiau apkraunami elektros tinklai nei jas statant laukuose. Todėl ši sritis turi labai didelį augimo potencialą pasaulyje. Dėkoju už renginį ir kvietimą dalyvauti bei pristatyti mūsų siūlomus sprendimus. Mano nuomone buvo tikrai puiki ir vertinga konferencija. Labai aktuali tema. Puikūs pranešėjai pasidalinę žiniomis nuo platesnės teorijos iki gilios praktikos. Paroda taip pat atspindėjo aktualią tvarumo temą ir derėjo su konferencija“, – sakė įmonės vadovas Gediminas Onaitis.