VŠĮ Lietuvos inovacijų centras drauge su Lietuvos pramonininkų konfederacija bei Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija pristato pirmą kartą LIC ekspertų komandos parengtą studiją „Suminis pramonės skaitmeninimo indeksas 2022”. Šiame indekse pateikiami naujausi rodikliai ir metodai, padedantys išsamiai stebėti ir analizuoti skaitmeninės transformacijos lygį Lietuvoje ir Europoje.
Motyvacija rengti Suminį pramonės skaitmeninimo indeksą
Iki šiol nuoseklus Lietuvos pramonės sektoriaus skaitmeninio lygio stebėjimas ir vertinimas nebuvo įgyvendintas. Skirtingos organizacijos, įgyvendindamos pavienes iniciatyvas, įvertino įvairius su pramonės vystymusi susijusius aspektus, tačiau tai neleido pamatyti bendros Lietuvos apdirbamosios pramonės būklės bei jos santykio su kitomis ES šalimis. Atsižvelgiant į tai, šalyje kilo poreikis parengti studiją, kuri ne tik parodytų dabartinę šalies skaitmeninės transformacijos situaciją, tačiau ir pabandytų numatyti trumpalaikes sektoriaus skaitmeninės plėtros tendencijas.
„Pirmą kartą Lietuvoje parengtas dokumentas rodo, kad skaitmeninę transformaciją įgalinanti aplinka šalyje šiuo metu vis dar nėra pilnai išplėtota, o faktinis šalies pramonės skaitmeninės transformacijos lygis ES kontekste yra vidutiniškas. Viena iš sudedamųjų suminio indekso dalių „Pramonės skaitmeninimo indeksas“ rodo, kad šalis šiuo metu rikiuojasi 16 vietoje iš 27 ES šalių. Visgi, tyrimas atskleidžia, kad įmonių lūkesčiai skaitmeninimo srityje yra pozityvūs – tikimasi, kad 2022 m. pramonės verslai nuosaikiai įgyvendins skaitmeninimo iniciatyvas, o jų apimtys turėtų būti didesnės, lyginant su praėjusiais metais”, – įžvalgomis apie studiją dalinasi LIC direktorius dr. Mantas Vilys.
Skaitmeninimo nauda pramonės įmonėms
Skaitmeninė transformacija pasaulyje vyksta vis didesniais tempais, o įvairiose šalyse jau kalbama ne tik apie ketvirtąją, tačiau ir penktąją bei šeštąją pramonės revoliucijas. Skaitmeninimas keičia ne tik produktų gamybos procesus, tačiau ir esamų tiekimo grandinių principus bei leidžia mažinti neigiamą poveikį mus supančiai aplinkai. Visa tai galiausiai siejama su didesniu verslo konkurencingumu, produktyvumu, inovacijomis ir augančiu darbo užmokesčiu.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento Vidmanto Janulevičiaus teigimu, pastarasis dešimtmetis Lietuvos pramonės įmonėms buvo ypač sėkmingas, o augimo tempų nesulėtino ir pasaulinė COVID-19 pandemija, tačiau dabar situacija keičiasi kardinaliai – mažėja Lietuvos įmonių produktų konkurencingumas tarptautinėse rinkose, kas reiškia, kad reikia ieškoti naujų sprendimų situacijai stabilizuoti. Pasak jo, „Čia turime veikti kartu – verslas ir Vyriausybė. Prioritetinė Vyriausybės pokyčio kryptis – skatinti transformaciją, investicijas, sudaryti sąlygas kurti aukštą pridėtinę vertę ir taikyti augančiai ekonomikai mažiau žalingus mokesčius.”
LPK prezidentas pažymi, kad pramonės ateities perspektyvos yra ganėtinai miglotos dėl struktūrinių iššūkių ir pastaruoju metu sektorių užklupusių žaliavų trūkumo ir jų kainų augimo, energetinių išteklių kainų, sutrūkinėjusių tiekimo grandinių ar gamybinių pajėgumų trūkumo. „Siekiant išlaikyti įmonių konkurencingumą ir didinti našumą, verslai privalės modernizuotis ir pasinaudoti skaitmeninimo teikiamomis galimybėmis, sprendžiant šiuo metu įmones užklupusius iššūkius ir didinant jų atsparumą“, – teigia V. Janulevičius.
Studijos aktualumas
Tikimasi, jog „Suminis pramonės skaitmeninimo indeksas“ bus aktualus ir naudingas su skaitmeninimu susijusioms suinteresuotoms šalims, kadangi jis parodys sritis, kuriose Lietuva atsilieka nuo ES šalių ir kur poreikis bendram politikos formuotojų ir verslo bendruomenės veikimui yra būtinas.
Šiuo metu galima pasidžiaugti, kad Lietuvos pramonė ES valstybes lenkia pagal debesų kompiuterijos, daiktų interneto bei dirbtinio intelekto sprendimų naudojimą. Tuo tarpu šalies pramonė nuo ES atsilieka pagal tokias technologines sritis, kaip didžiųjų duomenų analitika, 3D spausdinimas ir robotika – pagal pastarąją kategoriją šalis dalinasi ypač žemą 20 – 22 vietą.
Ši studija suteikia išsamių įžvalgų ir duomenų apie Lietuvos pramonės skaitmeninimo lygį, o jos pagrindu bus galima ir toliau stebėti šalies pramonės skaitmeninės transformacijos progresą bei formuoti ir adaptuoti skaitmeninimą skatinančias paramos priemones.
Studiją „Suminis pramonės skaitmeninimo indeksas“ 2022 m. parengė Lietuvos inovacijų centras drauge su Lietuvos pramonininkų konfederacija.
Su indeksu galima susipažinti čia
Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras