Prekybos paslaugomis susitarimas turi padėti ES įmonėms

Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) patvirtino rekomendacijas rengiamam tarptautiniam Prekybos paslaugomis susitarimui. EP siūlo siekti atverti trečiųjų šalių rinkas ES įmonėms, ypač transporto ir telekomunikacijų sektoriuose, o kartu suteikti deramą apsaugą ES viešųjų paslaugų ir kultūros sektoriams.

„Dvejus metus stebėjęs derybas ir klausęs piliečių nuogąstavimų, Europos Parlamentas tapo derybų dalyviu. Vakar Europos Komisija turėjo neapibrėžtą derybų poziciją, o šiandien ji iš Parlamento gavo aiškų derybų mandatą. Jei rekomendacijų nebus laikomasi, Parlamentas nedvejodamas vetuos minėtą susitarimą“, – pažymėjo EP pranešėja Viviane Reding (Europos liaudies partija, Liuksemburgas).

Rezoliucijai pritarė 532 EP nariai, 131 nepritarė, o 36 susilaikė. Ji pasitarnaus Europos Komisijos derybininkams, kurie šiuo metu derasi dėl Prekybos paslaugomis susitarimo (angl. TiSA) kartu su dar 22 Pasaulio prekybos organizacijos narių atstovais. Kartu visos besiderančios šalys apima apie 70 proc. pasaulio paslaugų rinkos. ES yra didžiausia paslaugų eksportuotoja pasaulyje – ji eksportuoja ketvirtadalį pasaulio paslaugų.

EP nariai įsitikinę, kad trečiųjų šalių viešųjų pirkimų, telekomunikacijų, transporto, finansinių ir skaitmeninių paslaugų rinkos turi būti atvertos ES įmonėms tiek pat, kiek užsienio įmonėms analogiškas rinkas yra atvėrusi ES. Be to, jie ragina panaikinti ES įmonėms taikomus apribojimus, pavyzdžiui, duomenų vietos nustatymo reikalavimus ar užsienio kapitalo ribojimus.

Europarlamentarai pamini sritis, kurios neturėtų būti įtrauktos į naująjį susitarimą: tai garso ir vaizdo bei viešosios paslaugos, pavyzdžiui, švietimas, sveikata ar socialinė apsauga. Jie ragina išsaugoti ES, jos šalių ir vietos valdžios institucijų teisę pačioms nustatyti bet kokias viešųjų paslaugų organizavimo, užsakymo, teikimo ir finansavimo priemones.

Savo ruožtu EP nariai ragina pasiūlyti specialias apsaugos priemones turistams: informuoti juos apie tarptautinius tarptinklinio ryšio bei kreditinių kortelių atsikaitymo mokesčius, taip pat užkirsti kelią geografiniam paslaugų blokavimui.