Naujos ES duomenų apsaugos taisyklės

Ketvirtadienį Europos Parlamento Piliečių laisvių komitetas pritarė antradienį su ES Taryba pasiektam susitarimui dėl ES duomenų apsaugos taisyklių. Aiškus sutikimas leisti naudoti asmeninius duomenis, vaikų prieigos prie socialinių tinklų ribojimas, teisė būti pamirštam ir didelės baudos šias taisykles pažeidžiančioms įmonėms – tai tik kelios naujovės.

Susitarimui pritarė 48 EP komiteto nariai, 4 nepritarė ir tiek pat susilaikė. Naujosios taisyklės pakeis nuo 1995 m. galiojančias taisykles, kuomet internetas buvo tik pradedamas naudoti. Jos suteiks daugiau galimybių kontroliuoti asmeninę informaciją skaitmeniniame mobiliųjų telefonų, socialinių tinklų ir internetinės bankininkystės pasaulyje. Kartu jos suteiks daugiau teisinio aiškumo įmonėms.

Žmogus turės duoti aiškų sutikimą tvarkyti jo  asmens duomenis, bet tik pirminiu duomenų rinkimo tikslu. Jei įmonė norės perduoti šiuos duomenis kitiems subjektams, ji turės tam gauti atskirą žmogaus sutikimą. Vartotojai turės turėti galimybę panaikinti sutikimą tvarkyti asmens duomenis taip pat lengvai, kaip ir duodami sutikimą. Jie turės „teisę būti pamirštiems“ – ištrintiems iš bendrovių, kurios tvarko jų asmens duomenis, duomenų bazių.

Vaikai iki tam tikro amžiaus turės gauti tėvų sutikimą atsidaryti paskyrą socialiniuose tinkluose. Amžiaus ribą (nuo 13 iki 16 m.) galės pasirinkti pačios ES valstybės.

EP nariai užtikrino, kad privatumo nuostatos nebūtų pateikiamos sumažintu šriftu. Informacija turės būti pateikiama aiškiai suprantamu tekstu ir lengvai suprantamais simboliais.

Jei bendrovės tvarko didelį kiekį asmens duomenų, jos turės samdyti duomenų apsaugos darbuotojus. Šis reikalavimas nebus taikomas smulkiajam ir vidutiniam verslui, nebent duomenų tvarkymas būtų jų esminė veikla.

Įmonės ir organizacijos privalės informuoti atitinkamas valdžios įstaigas apie svarbius duomenų apsaugos pažeidimus. Dėl duomenų apsaugos pažeidimų žmonės galės kreiptis į savo šalies duomenų apsaugos institucijas, kurių bendradarbiavimas ES bus sustiprintas. Už taisyklių pažeidimus įmonėms gresia iki 4 proc. metinių pasaulinių pajamų dydžio baudos.

Pasiektam susitarimui dar turės pritarti ES Taryba ir galiausiai visas Europos Parlamentas (kol kas planuojama dėl to balsuoti 2016 m. balandį). Priimtą teisės aktą paskelbus ES Oficialiajame leidinyje, ES valstybės turės dvejus metus pasiruošti jo taikymui.