Mikrokreditai – į pagalbą norintiems kurti verslą

Savisamda ir smulkus verslas – geriau nei bedarbio pašalpa © AP Images / ES–EPMikrokreditai – tai nedidelės paskolos, kurias gali gauti mažos įmonės bei neturtingi žmonės, nepajėgūs gauti banko paskolą. Jie pradėti teikti Pietų Azijoje ir Lotynų Amerikoje 8–ajame dešimtmetyje. Siekiant padidinti mikrokreditų teikimą, ypač dėl krizės susitraukus bankų skolinimui, 2010 metais ES įdiegė Europos mikrofinansų skyrimo priemonę „Progress“. EP Užimtumo komitetas antradienį baluoja dėl pranešimo, kuriuo vertinamas jos įgyvendinimas.

„Progress“ gali pasinaudoti darbo rinkoje nedalyvaujantys asmenys, kurie nori pradėti dirbti savarankiškai arba įsteigti labai mažą įmonę, tačiau jiems sudėtinga gauti įprastą kreditą, pvz., dėl to, kad jie laikomi per jauni ar per seni ar yra neįgalūs.

Šia priemone verslininkai nėra finansuojami tiesiogiai, bet sudaromos galimybės tam tikriems mikrokreditų teikėjams didinti skolinimą suteikiant garantijas ir taip dalijantis galima nuostolių rizika.

Mikrokreditus gali teikti privatūs ar valstybiniai bankai, nebankinės mikrofinansų įstaigos ir pelno nesiekiantys mikrokreditų teikėjai. Lietuvoje „Progress“ remiamus mikrokreditus teikia „Šiaulių bankas“.

„Ši priemonė iš esmės gera, tačiau ne visada užtikrinamas pakankamas finansavimas. Todėl raginame Komisiją nedelsiant išspręsti šį klausimą, kad būtų pagerintas „Progress“ veikimas“, – teigė EP nuomonę šiuo klausimu parengęs Sven Schulze (Europos liaudies partija, Vokietija).

Žymiausias mikrokreditų finansuotojas – Bangladešo „Grameen“ bankas, kurį 1976 m. įsteigė prof. Muhammad Yunus. 2006 m. jam ir „Grameen“ bankui buvo skirta Nobelio taikos premija.