Lietuvos verslas ir mokslas turi unikalią galimybę pasiūlyti naujų sprendimų Europos kosmoso pramonei

Lietuvos verslas ir mokslas turi unikalią galimybę pasiūlyti naujų sprendimų Europos kosmoso pramoneiEuropos kosmoso agentūra (EKA) Lietuvos verslo ir mokslo atstovus jau antrą kartą kviečia teikti paraiškas pagal Lietuvai skirtą kvietimą. Per dvejus metus gali būti finansuota technologijų, edukacijos ir mokslo projektų už 2 mln. eurų. Paraiškas galima teikti iki š. m. birželio 27 d.

„Skatiname šalies įmones ir universitetų atstovus aktyviai dalyvauti Europos kosmoso agentūros programose. Tikimės, kad šis dalyvavimas iš esmės prisidės prie aerokosmoso sektoriaus Lietuvoje plėtros. Bendradarbiaudamas su Europos kosmoso agentūra Lietuvos verslas ir mokslas turi unikalią galimybę praplėsti veiklos ribas ir pasiūlyti naujų sprendimų kosmoso pramonei, kuriai nuolat reikia naujų technologijų. Raginu inovatyvaus verslo atstovus, tyrėjus ir inžinierius pasinaudoti šia proga“, – sako ūkio ministras Evaldas Gustas.

Verslo ir mokslo atstovai, norintys teikti paraiškas pagal EKA kvietimą, turi pateikti EKA programų tematiką atitinkančių projektų pasiūlymus. Visi gauti projektų pasiūlymai bus vertinami EKA ekspertų, o geriausiems bus skirtas finansavimas.

Kvietimas paskelbtas EKA elektroninėje paraiškų teikimo sistemoje EMITS (http://emits.sso visit our website.esa.int/emits/owa/emits.main).

Verslo ir mokslo atstovai paraiškas gali teikti šiose srityse:
• su skrydžių technine įranga susijusios veiklos, aktualios EKA misijoms (vienos finansuojamos paraiškos suma gali siekti 400 tūkst. eurų);
• EKA aktualios mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklos (vienos finansuojamos paraiškos suma gali siekti 200 tūkst. eurų);
• su kosmoso technologijomis susijusių taikmenų, produktų ir paslaugų, kuriems kurti naudojama kosmoso infrastruktūra (vienos finansuojamos paraiškos suma gali siekti 150 tūkst. eurų);
• parengiamosios veiklos (studijos, naudotojų reikalavimai, rinkos tyrimai ir pan.), reikalingos su EKA programomis susijusiam nacionaliniam konkurencingumui padidinti (vienos finansuojamos paraiškos suma gali siekti 75 tūkst. eurų);
• visuomenės švietimo ir edukacijos veiklos, susijusios su kosmoso technologijomis ir jų praktiniu pritaikymu (vienos finansuojamos paraiškos suma gali siekti 50 tūkst. eurų).

Šis kvietimas skelbiamas įgyvendinant Lietuvos Vyriausybės ir EKA Europos bendradarbiaujančiosios valstybės susitarimą, pagal kurį EKA periodiškai skelbia tik Lietuvos įmonėms ir mokslo institucijoms skirtus kvietimus teikti paraiškas dalyvauti EKA programose. Šios programos apima tokias sritis kaip astrofizika, mikroelektronika, robotika, medžiagotyra, mechatronika, informacinės technologijos, geoinformatika ir daugelį kitų.

Pirmąjį kvietimą, pasirašius Europos bendradarbiaujančiosios valstybės susitarimą, EKA paskelbė 2014 m. spalį. Tuomet buvo pateikta 16 paraiškų ir atrinkti 7 projektai iš Lietuvos, kurie pradėti įgyvendinti šių metų pradžioje. Įgyvendinami projektai apima tokias sritis kaip Žemės stebėjimo duomenų panaudojimas projektuojant belaidžio ryšio tinklus per pagalbos teikimo operacijas (UAB „HNIT-Baltic“), molekulinės taršos nustatymas kosminėje erdvėje (Kauno technologijos universitetas), ilgalaikiai lazerinėse sistemose kosmose naudojamų optinių elementų optinio atsparumo tyrimai (UAB „Lidaris“), saulės elementuose ir dujų jutikliuose naudoti skirtų naujų puslaidininkinių junginių kūrimas (Fizinių ir technologijos mokslų centras). Taip pat įgyvendinami 3 edukaciniai projektai: Vilniaus universitetas rengia mokymo kursus „Aeronautikos technologijų pagrindai“, Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentai konstruoja „CubeSat“ mažąjį palydovą, o Lietuvos inovacijų centras prisidės prie nacionalinių ir tarptautinių mokslo olimpiadų kosmoso tematika dalyvių rengimo.

EKA yra tarpvyriausybinė organizacija, kurios tikslas – formuoti Europos gebėjimus kosmoso srityje siekiant užtikrinti, kad investicijos į šią sritį praverstų Europos ir pasaulio piliečiams. EKA vienija 20 Europos valstybių.