Į Europą pritraukti talentingiausius mokslininkus

Europos mokslinių tyrimų taryba yra finansavusi daugiau kaip 1000 novatoriškų idėjų. Dar 661 mln. eurų numatoma skirti karjerą pradedantiems mokslininkams.

Iš Italijos į Šanchajų be vairuotojo važiuojantis automobilis, kuriuo išbandomas vairavimas ekstremaliomis sąlygomis, laboratorijoje sukurti ugnikalnio išsiveržimai siekiant ištirti, kaip vulkaniniai pelenai pasiskirsto atmosferoje, mikroskopinis „cheminis robotas“, paskirstantis vaistus į reikiamas žmogaus organizmo vietas – tai tik keletas iš 1000 inovacinių mokslinių tyrimų projektų, kuriuos yra finansavusi Europos mokslinių tyrimų taryba – pirmoji europinė pačių naujausių mokslinių tyrimų finansavimo įstaiga.

1000-oji dotaciją laimėjusi imunologė prof. Erika von Mutius ieško naujų būdų astmai ir alergijai įveikti. Jos tyrimas gali turėti realų poveikį kasdieniam žmogaus gyvenimui. Tai tipinis mokslinių tyrimų, kuriuos gali paskatinti smalsumas, naudingo pritaikymo, finansuojamo Europos mokslinių tyrimų tarybos, pavyzdys.

Europos mokslinių tyrimų tarybos, įsteigtos tik prieš daugiau kaip 3 metus, užduotis – siekti, kad Europa būtų patrauklesnė talentingiausiems mokslininkams, jos dotacijos teikiamos geriausiems bet kokios tautybės, amžiaus ir mokslo disciplinos mokslininkams.

Komisijos narės M. Geoghegan-Quinn teigimu, Europos mokslinių tyrimų taryba „nuėjo labai ilgą kelią per labai trumpą laiką ir pasiekė puikių rezultatų, naudingų tiek mokslui, tiek Europai. Investuoti į talentingiausius mokslininkus šiandien svarbiau nei bet kada, jei norime skatinti Europos inovacijų diegimą bei konkurencingumą kitų pasaulio regionų atžvilgiu.“

Tačiau šios dotacijos – dar ne viskas: šiuo metu numatyta 661 mln. eurų karjerą pradedantiems mokslininkams. Geriausi iš jų nuo liepos 20 d. gali teikti paraiškas Europos mokslinių tyrimų tarybai.

Šis Europos mokslinių tyrimų tarybos kvietimas teikti projektų pasiūlymus yra iki šiol didžiausių ES investicijų į mokslinius tyrimus ir inovacijas dalis. Pažangios ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui numatyta skirti beveik 6,4 mlrd. eurų.

Investicijų paketas, apie kurį paskelbta liepos 19 d., skirtas daugybei mokslo disciplinų, viešosios politikos sričių ir verslo sektorių. Dotacijos bus skiriamos rengiant kvietimus teikti pasiūlymus ir atliekant vertinimą per ateinančius 14 mėnesių. Tikimasi, kad jos padės sukurti daugiau kaip 165 000 darbo vietų.

Europos mokslinių tyrimų tarybos dotacijos karjerą pradedantiems mokslininkams
ES dotacijos moksliniams tyrimams ir inovacijoms