Europos Parlamentas sugriežtino kovą su pinigų plovimu

Naujosios pinigų plovimo prevencijos taisyklės leis geriau kovoti su mokestiniais nusikaltimais ir terorizmo finansavimu ©BELGA/AGEFOTOSTOCk
Naujosios pinigų plovimo prevencijos taisyklės leis geriau kovoti su mokestiniais nusikaltimais ir terorizmo finansavimu ©BELGA/AGEFOTOSTOCk

Tikrieji įmonių savininkai turės būti skelbiami ES valstybių registruose, prieinamuose valstybės institucijoms bei kitiems asmenims, turintiems teisėtų interesų, pavyzdžiui, žurnalistams. Be to, bus paprasčiau atsekti atliktus lėšų pervedimus. Tai numatoma atnaujintose pinigų plovimo prevencijos ir lėšų pervedimo taisyklėse, kurioms trečiadienį pritarė Europos Parlamentas.

Atnaujinta pinigų plovimo prevencijos direktyva įpareigoja ES valstybes jų centriniuose registruose skelbti tikruosius įmonių, fondų ir kitų juridinių asmenų savininkus. Tai naujovė, kurią EP nariams pavyko įtvirtinti naujosiose taisyklėse po derybų su ES Taryba. Tiksli informacija apie įmonės savininką yra esminė ieškant nusikaltėlių, kurie savo tapatybę galėtų dangstyti įmonės struktūra.

Informaciją apie tikruosius savininkus ir susijusį turtą be apribojimų galės gauti kompetentingos institucijos ir finansinės žvalgybos padaliniai. Tikrindami klientus šia informacija galės naudotis įgaliotieji subjektai, pavyzdžiui, bankai. Ji taip pat bus prieinama ir asmenims ar organizacijoms, kurie galės įrodyti teisėtą interesą kovoti su pinigų plovimu, terorizmo finansavimu, korupcija, mokestiniais nusikaltimais ar sukčiavimu. Tarp tokių galės būti ir žurnalistai. Jie galės sužinoti tikrojo įmonės savininko vardą ir pavardę, gimimo metus ir mėnesį, pilietybę, gyvenamosios vietos šalį, o taip pat jo turimų turtinių teisių detales. Informacija bus teikiama prisiregistravus ir sumokėjus administravimo mokestį.

Naujosios taisyklės taip pat patikslina politikoje dalyvaujančių asmenų apibrėžimą: tai asmenys, kuriems dėl savo užimamų pareigų yra didesnė korupcijos rizika, pavyzdžiui, valstybių vadovai, ministrai, Aukščiausiojo Teismo teisėjai, taip pat parlamentarai ir jų šeimos nariai. Direktyva numato papildomas priemones kontroliuoti verslo santykius su šiais asmenimis ir nustatyti lėšų, susijusių su jų sandoriais, šaltinius.

Naujosios taisyklės kartu įpareigoja bankus, auditorius, teisininkus, nekilnojamojo turto agentus ir kazino atidžiau stebėti įtartinus klientų pervedimus.

Europarlamentarai taip pat pritarė lėšų pervedimo reglamentui, kuriuo siekiama palengvinti mokėtojų ir gavėjų bei jų turto atsekamumą.

Tiek pinigų plovimo prevencijos direktyva, tiek lėšų pervedimo reglamentas jau yra suderintas su ES Taryba. ES valstybės turės per dvejus metus perkelti direktyvos nuostatas į savo teisę, o reglamentas įsigalios po 20 dienų nuo jo paskelbimo ES oficialiajame leidinyje.