Europarlamentarai siūlo stiprinti įmonių mokesčių skaidrumą

A general view of Deutsche Bank's annual shareholder meeting in Frankfurt/Main, Germany, on May 21, 2015.  Deutsche Bank has launched an internal probe into its investments division in Russia, it said Wednesday, as the German media reported suspected money-laundering. AFP PHOTO / DANIEL ROLAND

Didelės įmonės ir draudimo bendrovės turėtų atskleisti, kiek jos konkrečioje valstybėje gauna valstybės subsidijų, pelno ir nuo jo sumoka mokesčių. Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė tokias įmonių akcininkų aktyvumą skatinančių taisyklių pataisas. Jomis kartu siūloma suteikti akcininkams teisę bent kas trejus metus balsuoti dėl direktorių atlyginimo nustatymo tvarkos.

„Tai svarbus žingsnis pirmyn siekiant, kad įmonės ir investuotojai priimtų ilgalaikius sprendimus, o Europos bendrovės būtų valdomos skaidriau“, – pažymėjo EP pranešėjas Sergio Cofferati (Socialistai ir demokratai, Italija). „Taisyklių projektas numato svarbius kovos su mokesčių vengimu ir slėpimu instrumentus, ypač didelių korporacijų pareigą atskleisti, kiek jos konkrečioje valstybėje sumoka mokesčių. Po „Luxleaks“ ir kitų skandalų nebegalime praleisti šios progos“, – apibendrino EP pranešėjas.

Europarlamentarai įtraukė nuostatą, kad didelės įmonės, įdarbinančios daugiau nei 250 darbuotojų ir turinčios didesnę nei 40 mln. eurų metinę apyvartą, bei viešojo intereso subjektai (pvz., biržose kotiruojamos bendrovės ar draudimo įmonės) turės reguliariai nurodyti, kiek jos konkrečioje valstybėje gavo pelno ar patyrė nuostolių neatskaičius mokesčių, taip pat kiek jos sumokėjo pelno mokesčio ir kiek gavo viešųjų subsidijų.

Europos Parlamentas taip pat siūlo suteikti galimybę akcininkams bent kas trejus metus spręsti dėl įmonės direktorių atlyginimo nustatymo tvarkos, tačiau palikti teisę ES valstybėms apsispręsti, ar toks akcininkų sprendimas būtų privalomas, ar tik rekomendacinis. Bendrovė turėtų paaiškinti, kaip direktorių atlyginimų nustatymo tvarka pasitarnauja įmonės ilgalaikiams interesams, taip pat siūlyti aiškius fiksuotojo ir kintamojo atlyginimo skyrimo kriterijus, įskaitant premijas ir privilegijas. Atlyginimas akcijomis neturėtų sudaryti didžiausios kintamosios direktorių atlyginimo dalies, įsitikinę europarlamentarai.

EP pritarė taisyklių pataisoms (556 balsai už, 67 prieš, 80 susilaikė) ir suteikė savo derybininkams mandatą suderinti jas su ES Taryba.