ES prekybiniai susitarimai – kokioje stadijoje mes esam?

Paskaičiuota, kad per artimiausius dvejus metus 90 proc. pasaulinės paklausos bus sukurta ne ES šalyse. Būtent dėl šios priežasties vienas iš svarbiausių ES prieoritetų yra naujų laisvos prekybos susitarimų pasirašymas su pagrindiniais eksporto partneriais už ES ribų.

Jei šiuo metu būtų pasirašyti visi susitarimai, kurie šiuo metu yra derybų stadijoje, ES ekonomika padidėtų 2,2 proc. arba 275 milijardais Eurų. Tai taip pat sukurtų daugiau nei 2 milijonus darbo vietų. Lietuvai, kaip ir kitoms ES šalims, šie susitarimai yra itin svarbūs, nes pasirašius susitarimus su artimiausiomis šalimis padėtume verslui sumažinti tarifinius ir netarifinius apribojimus, kuriuos taiko pagrindiniai, ne ES šalių, eksporto partneriai.

Artimiausios derybos arba esamų susitarimų peržiūrėjimas

ES šalys narės 2012 lapkričio 29 d. Davė mandatą Europos Komisijos atstovams pradėti derybas su Japonija – antra pagal dydį ES prekybos partnere Azijoje. Šiose derybose pagrindinis susitarimo objektas, kuris gali užkirsti sėkmingą jo baigtį, yra Japonijoje taikomi netarifiniai apribojimai. Tam, kad paspartintų derybas ir duotų aiškų ženklą Japonijai, kad nevilkintų derybų, mandatas deryboms galioja tik vienus metus, todėl jei Japonija nerodys noro susitarti derybos bus nutrauktos.

2011 metais sukurta nauja aukšto lygio darbo grupė iš JAV ir ES atstovų, kurios tikslas peržiūrėti esamus prekybos tarp ES ir JAV susitarimus, bei aptarti kaip dar labiau integruoti perkybinius ryšius tarp šių dviejų stipriausių regionų. JAV yra pagrindinis ES prekybos partneris, todėl šių metų pabaigoje paskelbti šios darbo grupės rezultatai gali turėti didelės įtakos abiejų šalių ekonomikoms.

Laisvosios prekybos susitarimai, kurie jau yra pasirašyti, tačiau dar negalioja.

Ukraina – ES ir Ukraina užbaigė derybas dėl itin išsamaus laisvosios prekybos susitarimo 2011 metų gruodį. Susitarimas bus pasirašytas, kai abi šalys atitiks visus politinius kriterijus.

Peru ir Kolumbija – susitarimas baigtas, todėl planuojama, kad po paskutinių taisymų bus atvirtintas 2013 sausio mėnesį.

Centrinė Amerika (Kosta Rika, Salvadoras, Gvatemala, Hondūras, Nikaragva, Panama) – susitarimas baigtas. Planuojama, kad bus ratifikuotas iš ES pusės šių metų pabaigoje, o iš kitos iki 2013 kovo mėmesio.

Daugiau informacijos, apie jau esančius arba planuojamus pasirašyti susitarimus rasite čia…

Aivaras Knieža
Projekto vadovas – koordinatorius
Europos verslo ir inovacijų tinklas