ES kovoja dėl Europos įmonių intelektinės apsaugos. Pasienyje 2012 metais buvo sulaikyta padirbtų produktų, kurių vertė 1 milijardas Eurų.

Padirbti produktai nėra proga sutaupyti norint įsigyti originalius produktus – jie gali būti itin kenksmingi. 2012 metais ES muitinėse buvo sulaikyta beveik 40 milijonų produktų, kurie, įtariama, pažeidė intelektinės nuosavybės apsaugos teises.

Per daug gerai, kad būtų tiesa

Dauguma ES piliečių žino, kad prekiauti ir pristatinėti produktus pažeidžiančius ES intelektinės nuosavybės teises, tokias kaip prekės ženklas arba patentas, yra nelegalu. Tačiau daugelis nežino, kad padirbti produktai rinkai kainuoja daug daugiau nei kad nurodyta produkto kaina. Padirbiniai padidina sąžiningai gyvenančių žmonių fiskalinę naštą, daro žalą sąžiningam ES verslui ir didina nedarbingumą. Intelektinių teisių gynimas yra viena iš svarbiausių ES bendros rinkos užduočių, kurių rezultatai yra tiesiogiai susiję su augimo tokiose srityse kaip moksliniai tyrimai, inovacijos, žmonių įdarbinimas.

Draudimas įvežti padirbtus produktus yra svarbi priemonė siekiant apsaugoti ES piliečių sveikatą. Kai kurie padirbti produktai, tokie kaip vaistai, maistas, kosmetikos priemonės, žaislai, yra pagaminti nekontroliuojamoje aplinkoje, todėl gali sukelti rimtų susirgimų ES piliečiams.

Populiariausi padirbti produktai

2012 metais populiariausi padirbti produktai buvo cigaretės, 31 proc. visų sulaikytų produktų. Įvairūs pramoniniai gaminiai buvo antroje vietoje (buteliai, lempos, klijai, maitinimo elementai, skalbimo milteliai ir t.t.) 12 proc. sulaikytų produktų o trečioje vietoje pagal gausą buvo pakavimo medžiagos (10 proc.). Daugiausia sulaikytos produkcijos buvo siunčiama naudojantis pašto paslaugų bendrovėmis (70 proc.).

Daugiau informacijos galite sužinoti čia…


Aivaras Knieža
Projekto vadovas – koordinatorius
Enterprise Europe Network Lietuva