EP siūlo geografinės nuorodos apsaugą naudoti ne tik žemės ūkio produktams

EP pranešėja Virginie Rozière (Socialistai ir demokratai, Prancūzija)Šiuo metu daugiau nei 3 tūkst. žemės ūkio produktų, įskaitant lietuvišką skilandį ir varškės sūrį, taikoma europinė geografinės nuorodos apsauga. Geografinė nuoroda žymi, jog prekės reputacija, kokybė ar kita savybė susijusi su konkrečia vietove. Teisės reikalų komitetas rugsėjo 15 d. rekomendavo taikyti panašią apsaugą ir ne žemės ūkio produktams, pavyzdžiui, Bohemijos krištolui ar lietuviškai lininei tekstilei. Apie tai kalbėjomės su EP pranešimą parengusia Virginie Rozière.

Ar galėtumėte pateikti pavyzdžių, kokioms prekėms galėtų būti taikoma ši apsauga?

Galima išvardinti daugybę produktų, kurių gamyba susijusi su tradicinėmis žiniomis ir tradiciniais gamybos metodais. Paminėsiu keletą žinomesnių: Laguiole peiliai, „Calais“ nėriniai, Škotijos vyriški languoti sijonai kiltai, Kararos marmuras, Meisseno porcelianas.

Saugoma geografine nuoroda, pavyzdžiui, gali būti pavadinimai ar simboliai, susiję su konkrečia geografine vietove ar tradiciniu gamybos būdu. Ja gali būti ženklinami įvairūs gaminiai – keramika, marmuras, nėriniai, tradiciniai audiniai, juvelyriniai dirbiniai, įskaitant brangakmenius. Iš viso, Europos Komisijos skaičiavimu, geografinės nuorodos apsauga galėtų pasinaudoti per 800 [ne žemės ūkio] gaminių.

Skaityti visas naujienas iš Europos Parlamento.

Kodėl reikalinga apsauga ES lygmeniu?

Dėl didelio šių gaminių žinomumo kai kurios bendrovės kartais naudojasi jų pavadinimais, tačiau nėra aišku, ar jų prekės atitinka [deklaruojamus] kilmės ir kokybės standartus. Be to, šiuo metu tokių gaminių apsauga nepakankama – remdamosi nacionaline teise ją taiko tik 15 valstybių narių.

Pavyzdžiui, kai kuriuose Prancūzijos sektoriuose, kaip antai tekstilė, bendrovių skaičiavimais, jei būtų įvesta tokia apsauga, jų produktų paklausa išaugtų 25 proc. Be to, tai padėtų išsaugoti darbo vietas, ypač kaimo vietovėse.

Kokia būtų nauda vartotojams ir verslui?

ES lygmens apsauga padidintų gaminių patrauklumą vartotojams, nes būtų apsaugota jų kilmė ir savybės, o gamintojams leistų padidinti jų gaminių pridėtinę vertę.

Tokiu būdu būtų apsaugoti tradiciniai gamintojai ir tai paskatintų juos investuoti. Saugoma geografinė nuoroda taip pat pagerintų kilmės vietos įvaizdį ir paskatintų turizmą bei darbo vietų kūrimą.

Galutinis balsavimas dėl EP pranešimo vyks spalio 5–6 d. plenarinėje sesijoje Strasbūre.