EK siūlo pradėti derybas dėl laisvosios prekybos su Japonija

Europos Komisija siekia ES šalių-narių leidimo pradėti derybas dėl laisvosios prekybos susitarimo su Japonija, ES svarbiausia antrąja Azijos prekybos partnere po Kinijos. ES ir Japonija kartu sudaro daugiau kaip trečdalį pasaulio BVP.

Laisvosios prekybos susitarimas paskatintų ES eksporto į Japoniją augimą 32,7 proc., o Japonijos eksportas į ES išaugtų iki 23,5 proc. Manoma, kad šis susitarimas taip pat sukurtų iki 420 tūkst. naujų darbo vietų ES.

Atsižvelgiant į galimą naudą Europos įmonėms dėl netarifinių kliūčių panaikinimo, svarstomos direktyvos numato, kad:

•       Japonų netarifinės kliūtys turi būti panaikintos kartu su bet kokiu ES tarifų sumažinimu;

•       Europos Komisija turi sustabdyti derybas, jeigu per metus nuo derybų pradžios nebus pažangos netarifinių kliūčių klausimais arba nebus atvertos viešųjų pirkimų galimybės Japonijos geležinkelių ir miesto transporto rinkoms.

Europos verslui yra didelės prekybos galimybės Japonijoje. 2011 metais pastaruosius penkerius metus buvęs ES eksporto į Japoniją mažėjimas atsigavo. ES eksporto vertė pasiekė 49 mlrd. eurų , daugiausia mašinų ir transporto įrangos, chemijos produktų ir žemės ūkio produktų sektoriuose.

2011 metais ES importas iš Japonijos sudarė 67,5 mlrd. eurų. Daugiausia importuojama mašinų ir transporto įrangos bei chemijos produktų. 2010 ES komercinių paslaugų importas ir eksportas iš ir į Japoniją atitinkamai sudarė 12,7 mlrd. ir 17,2 mlrd. eurų.

Beje, Japonija yra didžiausia investuotoja į ES. 2010 ES vidaus tiesioginių užsienio investicijų (TUI) akcijos pasiekė 129,1 mlrd. eurų vertę. Japonijos vidaus TUI labai išaugo nuo 1990-ųjų vidurio, tačiau, lyginant su kitomis EBPO šalimis, išlieka labai žemos.

Daugiau informacijos (anglų kalba): http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=823