Bus paprasčiau išieškoti nedideles skolas kitose ES šalyse

Įmonėms ir privatiems asmenims taps lengviau išieškoti nedideles skolas iš kitoje ES valstybėje veikiančių bendrovių ar asmenų. Trečiadienį tam pritarė Europos Parlamentas.

Nuo 2009 m. veikianti Europos nedidelių ieškinių nagrinėjimo procedūra suteikia galimybę asmenims ir įmonėms pasitelkus standartines formas susigrąžinti kitose ES valstybėse susikaupusias skolas, pavyzdžiui, už suteiktas paslaugas. Šia procedūra pasinaudoti nebūtina samdytis advokato, o jos pagrindu priimtas teismo sprendimas pripažįstamas ir vykdomas kitose ES valstybėse (išskyrus Daniją).

Europarlamentarai nutarė, kad ši procedūra bus taikoma ieškiniams iki 5000 eurų (šiuo metu taikoma 2000 eurų riba). Žyminis mokestis už šią procedūrą bus sumažintas iki tokio, kuris taikomas skolų išieškojimui šalies viduje. Jį bus galima sumokėti ne tik grynaisiais, bet pavedimu arba banko kortele. ES valstybės įpareigotos teikti nemokamą pagalbą pildant ginčo formas ir parenkant kompetentingą teismą. Taip pat skatinama ginčų nagrinėjimui pasitelkti vaizdo ar garso konferencijas.

“Vartotojams ir smulkiajam verslui svarbu turėti paprastesnę ir pigesnę ginčų nagrinėjimo tvarką. Europos nedidelių ieškinių nagrinėjimo procedūra 40 proc. sumažino bylinėjimosi išlaidais ir nuo dvejų su puse metų iki penkių mėnesių sutrumpino jo trukmę“, – pažymėjo EP pranešėja Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (Socialistai ir demokratai, Lenkija).